Ameriški upravitelj Bremer je poskus atentata nanj v Iraku priznal na današnji tiskovni konferenci. Ko so ga novinarji vprašali ali je res, da so ga v začetku meseca, 6. decembra, skušali ubiti, je Bremer odgovori: "Res je in na srečo sem še vedno živ".
Incident se je zgodil na dan, ko je Irak obiskal ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld. Ameriška televizija NBC je v četrtek poročala, da je konvoj, v katerem je bil Bremer, naletel na eksplozivno napravo nato pa so nanj streljali. Konvoju, ki je bil na poti z bagdadskega letališča, je uspelo pospešiti hitrost in se izogniti morebitnim žrtvam. Ranjenih ni bilo, je poročala NBC.
Iran bo od Sadama zahteval odškodnino
Iran pripravlja obtožnico proti nedavno prijetemu strmoglavljenemu iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu ter 15 let po koncu iraško-iranske vojne zahtevati vojno odškodnino. Huseina bodo tožili zaradi njegovih zločinov, predvsem zaradi uporabe kemičnega orožja. Med iraško-iransko vojno je bilo ubitih več sto tisoč Irancev.
"V minulih 15 letih nismo storili ničesar v zvezi z vojno odškodnino, kljub temu, da je nekdanji generalni sekretar ZN Javier Perez de Cuellar dejal, da je vojno začel Irak," je povedala iranska poslanka in članica iranske komisije za zunanje zadeve Elaleh Kulaie. Dodala je, da je v primeru tožbe proti Huseinu jasno, da nekdanji iraški diktator ne bo mogel sam plačati odškodnine, zato se bo moral Iran o tem pogovarjati z novimi iraškimi oblastmi.
Po navedbah iranskih virov naj bi Irak za začetek vojne proti Iranu moral plačati kakih 100 milijard dolarjev, medtem ko drugi viri ocenjujejo, da stroški osemletne vojne znašajo več kot bilijon dolarjev.
VS o sojenju Sadamu Huseinu
Ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte je ocenil, da bi lahko na sojenju nekdanjemu iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu, ki so ga v soboto prijele ameriške sile, sodelovali tudi Neiračani. Odločitev o tem morajo sprejeti Iračani sami, je povedal. Kot je še dejal Negroponte, je Varnostni svet ZN zaradi interesov posameznih držav seznanil z različnimi možnostmi glede procesa proti Huseinu. Po besedah Negroponteja bi Huseinu lahko sodili zaradi genocida, zločinov proti človečnosti, vojnih zločinov in drugih kršitev.
Negroponte je na zaprtem zasedanju VS seznanil z nedavno ustanovljenim iraškim sodiščem za vojne zločine članov nekdanjega režima, ob tem pa dejal, da še ni sprejeta odločitev, ali bodo na tem sodišču sodili tudi samemu Huseinu.Prehodna iraška vlada pa je še enkrat zatrdila, da bodo Huseinu sodili prav na tem sodišču.
Napad na sedež šiitov
V eksploziji, ki je stresla bagdadski sedež osrednje iraške šiitske organizacije, je umrla najmanj ena oseba, osem pa je bilo ranjenih. Eksplozija bombe v četrti Al Džihad na zahodu iraške prestolnice je bila daljinsko sprožena in je povsem uničila prostore Vrhovnega sveta islamske revolucije (SCIRI). V kompleksu je bil za časa prejšnjega režima sedež vladajoče stranke Baas, po ameriški okupaciji pa so ga prevzeli šiiti.
Že v sredo pa so neznanci ustrelili Muhanada al-Hakima, enega izmed visokih predstavnikov SCIRI, ki je aktivno sodeloval z okupacijskimi silami in iraškimi prehodnimi oblastmi.
Na cesti izven Bagdada pa je eksplodirala cisterna ameriške vojske. Po besedah očividcev sta bila pri tem ubita dva ameriška vojaka, eden je bil ranjen. Podrobnosti o eksploziji še niso znane.
V Irak še več ameriških vojakov
Ameriški obrambni sekretar Rumsfeld pa je odobril namestitev dodatne brigade 82. zračne divizije ameriške vojske v Iraku. Enote naj bi v Irak odpotovale januarja. Rumsfeld je ob tem še za tri mesece odobril podaljšanje mandata še ene brigade 82. zračne divizije, ki je v Iraku že nameščena.