Tujina

Poskus samomora pred parlamentom

Beograd, 11. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nekdanji srbski minister za notranje zadeve Stojiljković, ki ga je haaško sodišče obtožilo za vojne zločine, se je ustrelil pred jugoslovanskim parlamentom, potem ko je tudi spodnji dom sprejel osnutek zakona o sodelovanju s Haagom.

Zdravniki se še borijo za Stojiljkovićevo življenje
Zdravniki se še borijo za Stojiljkovićevo življenje FOTO: Reuters

Nekdanji srbski notranji minister in eden izmed obtoženih za vojne zločine Vlajko Stojiljković si je nekaj po sedmi uri pred jugoslovanskim parlamentom v Beogradu streljal v glavo. Kot poroča beograjski radio B-92 se je Stojiljković pred tem v skupščini sestal z nekim poslancem Srbske radikalne stranke, Stojiljkovićev odvetnik Branimir Gugl pa je izjavil, da Stojiljković v poslovilnem pismu poimensko obtožuje določene srbske in jugoslovanske politike, obenem pa izraža upanje, da se bodo zanj maščevali resnični srbski patrioti. Stojiljkovića so prepeljali v bolnišnico, kjer se zdravniki še borijo za njegovo življenje.

Ravno danes je zgornji dom jugoslovanskega parlamenta, zbor republik, začel sejo, na dnevni red katere je bilo uvrščeno tudi vprašanje o odvzemu poslanske imunitete Stojiljkoviću, Momčilu Perišiću in Milovanu Bojiću.

Obtožen zločinov na Kosovu

Stojiljković je postal srbski notranji minister aprila 1997, tožilstvo haaškega sodišča pa ga je aprila 1999, sredi zračne kampanje zveze Nato proti ZRJ, uvrstilo na seznam t.i. kosovske obtožnice. V tej obtožnici so poleg Stojiljkovića vojnih zločinov na Kosovu obtoženi tudi nekdanji predsednik ZRJ Slobodan Milošević, ki je že v Haagu, nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Dragoljub Ojdanić, nekdanji podpredsednik vlade ZRJ Nikola Šainović in srbski predsednik Milan Milutinović.

Stojiljković, ki je veljal za prijatelja družine Slobodana Miloševića, je izgubil položaj srbskega notranjega ministra šele po političnih spremembah v ZRJ jeseni 2000, vendar je na tedanjih zveznih parlamentarnih volitvah dobil dovolj glasov za poslanca jugoslovanske skupščine. Že nekaj časa ni bilo znano, kje se nahaja, posamezni beograjski časniki pa so zatrjevali, da se ne namerava prostovoljno vdati in odpotovati v Haag in da celo razmišlja o samomoru.

Tudi spodnji dom za sodelovanje s Haagom

Spodnji dom jugoslovanskega parlamenta je danes sprejel osnutek zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem, potem ko ga je že včeraj potrdil zgornji dom. Za zakon je glasovalo 80, proti pa 39 poslancev spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta. Predlog zakona je v torek zvečer potrdila tudi jugoslovanska vlada, ki ga je nato predložila zveznemu parlamentu v obravnavo in sprejetje po hitrem postopku.

Osnutek zakona predvideva izročitev oseb, proti katerim bodo do začetka veljave zakona že vložene in potrjene obtožnice na haaškem sodišču.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10