Evropski parlament se je v sklopu rednega jesenskega zasedanja v Strasbourgu zapletel v polemično razpravo glede pravice do splava na Portugalskem oziroma glede pravic žensk ter načela ločenosti države in cerkve. Debato sta zahtevali poslanski skupini socialistov (PES) in Zelenih, ki od Evropske komisije terjajo, naj ukrepa proti Portugalski, ker je ta ladji z nizozemskimi aktivisti za pravico do splava prepovedala vpluti v svoje ozemeljske vode. Evropska komisarka za okolje Margot Wallstroem je poslancem odgovorila, da namerava komisija od portugalske vlade zahtevati pojasnila o "natančnih motivih" za prepoved vplutja nizozemske ladje v portugalske ozemeljske vode.
Ob tem je komisarka spomnila, da imajo države članice Evropske unije "diskrecijsko pravico" glede omejevanja vstopa na svoje ozemlje zaradi razlogov ohranjanja javnega miru in reda, javne varnosti in javnega zdravja. Kljub temu pa bi morali vsi ti omejevalni ukrepi upoštevati temeljne pravice, vključno s pravico do svobodnega izražanja, ter temeljna načela evropskega prava.
Sicer naj bi se združenje Women on waves, ki je ladjo spremenila v potujočo kliniko, na kateri naj bi Portugalkam izven ozemeljskih voda Portugalske delili tablete, ki sprožijo umetno prekinitev nosečnosti, že pritožilo na odločitev sodišča v Coimbri, ki je potrdilo prepoved vlade v Lizboni o vplutju ladje v portugalske ozemeljske vode - ladja se sicer medtem že vrača na Nizozemsko. Vendar pa se združenje s tožbo za zdaj še ni obrnilo na komisijo, je tudi povedala komisarka.
Na Portugalskem je splav prepovedan, izjema so okoliščine, ko je ogroženo življenje matere, ko gre za posledice spolnega napada in v primeru tveganja, da bo plod prizadet. Ob tem se je v parlamentu poleg razprave, ali je portugalska vlada ravnala v skladu z evropskim pravnim redom vnela tudi vroča polemika o tem, ali bi morali pravico do splava v članicah EU prepovedati. Poleg Portugalske prepoved umetne prekinitve nosečnosti - razen v izjemnih primerih - velja še na Irskem, Poljskem in na Malti.