Tujina

Potniki zaradi omejitev manj zapravljajo

Bruselj, 18. 10. 2011 17.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pravilo enega kosa ročne prtljage nemalokrat poskrbi za veliko ogorčenja med potniki. Nezadovoljni so tudi prodajalci na letališčih, saj naj bi upadala prodaja, ker potniki zaradi omejitev ne kupujejo toliko kot prej.

Odločitev letalskih družb je poskrbela za veliko ogorčenja med potniki.
Odločitev letalskih družb je poskrbela za veliko ogorčenja med potniki. FOTO: Reuters

Evropska poslanka Mojca Kleva je v pismu evropskega komisarja za promet Siima Kallasa pozvala, naj v naslednje javno posvetovanje o pravicah potnikov v letalskem prometu vključi tudi problematiko, povezano z omejitvami glede ročne prtljage.

Številne nizkocenovne letalske družbe so namreč uvedle pravilo enega kosa ročne prtljage, ki naj bi vseboval vse – od prenosnega računalnika in osebnih torb do nakupov v brezcarinskih prodajalnah. Kazen za neupoštevanje tega pravila znaša od 30 do 45 evrov.

"Ta odločitev letalskih družb je poskrbela za veliko ogorčenja med potniki, ki se nemalokrat znajdejo pred dejstvom, da morajo doplačevati za osebno prtljago v trenutku, ko je že prepozno, da bi lahko to prtljago normalno prijavili," je poudarila Kleva.

Kallas je sporočil, da je komisija seznanjena s tem problemom, ki vzbuja vedno več nezadovoljstva med potniki pa tudi med prodajalci na letališčih, saj naj bi upadala prodaja v trgovinah na letališčih, ker potniki zaradi omejitev ne kupujejo toliko kot prej.

Obstajajo razlike med družbami

Večina letalskih družb ima po komisarjevih navedbah podobna pravila glede omejitev za ročno prtljago, vendar pa vseeno obstaja razlika med nacionalnimi letalskimi družbami, ki so običajno bolj tolerantne, in nizkocenovnimi letalskimi družbami.

Komisar je v pismu izpostavil tudi paradoks, da lahko nekateri potniki na letalo odnesejo eno veliko torbo, ki je sicer v okviru omejitve, drugi pa morajo plačati za dva lahka kosa prtljage, na primer žensko ročno torbico in majhen prenosni računalnik, čeprav sta precej pod omejitvijo.

Poleg tega so velike razlike v strogosti izvajanja pravil v praksi. "Združenja potrošnikov in potnikov so izrazila nezadovoljstvo zaradi negotovosti in razlik v obravnavi v takšnih situacijah," je zapisal komisar v pismu evropski poslanki.

Ob tem je poudaril, da je potrebna nadaljnja analiza za oceno tega, v kolikšni meri to vpliva na pravice letalskih potnikov oziroma v kolikšni meri gre za vprašanje poslovnih odnosov med prodajalci na drobno, letališči in letalskimi družbami.

Evropska komisija bo javno posvetovanje o pravicah letalskih potnikov pripravila še v tem letu, na dnevni red pa bo po navedbah Kleve uvrščena tudi ta tema. Prihodnje leto naj bi komisija predstavila nove predloge za ureditev področja pravic letalskih potnikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JurijGrmMlajsi
19. 10. 2011 15.13
squawk Tisto so kufri in večje torbe, tu govorimo o ročni prtljagi, tisti ki jo imaš ves čas pri sebi. Tu ne moreš doplačati, enostavno ne dovolijo oz plačaš kazen
sejmir
18. 10. 2011 23.32
Gospa Kleva se verjetno privat iz Benetk vozi v Bruselj z EasyJetom in so jo nekajrat ocolal, zdaj pa imajo :-)
Roxy79
18. 10. 2011 20.45
več osebne prtljage za s seboj na dolgih prekooceanskih relacijah ni težav...težave so v medmestnimi povezavamina celini. Na dolgih poletih imaš lahko 1 ali 2 manjša rudzaka.... če imaš tretjega pa ga lahko daš sopotniku da ga prenese...(pazi da ti ne podturijo droge).
skydrol7
18. 10. 2011 20.28
vec prtljage na letalo,vec placas,kje je tu problem??