Da bi izboljšali letalsko varnost, bi morda morali s potniških letal odstraniti pilote. Ta radikalna ideja je sicer od uresničitve oddaljena še kaj nekaj desetletij. A zaradi tragedije Germanwings, ko je kopilot namerno strmoglavil letalo, se pojavljajo tudi takšna ekstremna razmišljanja.
Ideja je logična, vendar tehnologija je v tem trenutku še vedno močno pomanjkljiva, opozarjajo letalski strokovnjaki, ki dodajajo, da je pri tragediji, v kateri je umrlo 150 ljudi, vendarle šlo za anomalijo. Vsako leto več kot 3 milijarde ljudi leti na okoli 34 milijonih letih. Številka namerno strmoglavljenih letal v zadnjih treh desetletjih pa je manj kot 10.
Pilot s 25-letnimi izkušnjami Patrick Smith je komentiral, da bi morali tudi najnovejšim letalom zagotoviti drago nadgradnjo. Poleg tega je tu še bojazen, da bi teroristi vdrli v sisteme in prevzeli nadzor nad letalom.
Možno je ...
Kljub ogromnim tehnološkim in psihološkim pomanjkljivostim, je koncept vsekakor možen. Pred leti je bilo nepredstavljivo, da bi bilo dvigalo brez upravljavca, a zdaj že obstajajo popolnoma avtomatizirani vlaki, avtomatske nadzore imajo tudi že nekateri najnovejši avtomobili.
Tu so seveda tudi brezpilotna letala, ki jih vojska pilotira daljinsko daleč stran. A preskok na potniško letalo, se nam še vedno zdi nepredstavljiv. Ko na letalu zaslišimo čudne zvoke, ali pa ko naletimo na turbulenco, vseskozi čakamo na pomirjujoč glas pilota.
''Razlog, da potnik želi osebo v pilotski kabini, je ta, da želi verjeti, da si bo nekdo spredaj prav tako skušal rešiti življenje, če bo šlo kaj narobe,'' je dejala Mary Cummings, nekdanja vojaška pilotka, ki zdaj preučuje avtomatske lete. Prav zato Cummingsova in drugi strokovnjaki menijo, da bodo prva brez pilota letela tovorna letala. Najprej bodo ekipo dveh zmanjšali na enega pilota, ki mu bo pomagala ekipa na tleh, nato pa bi vse operacije prevzeli nadzorniki na tleh.
Letalske družbe bi privarčevale pri urjenju pilotov, plačah, dnevnicah, stroških za hotele za pilote. Na tleh bi si lahko piloti mirno predali let po 8-urnem delavniku, četudi bi trajal 12 ur. Omenjeni scenarij bi se lahko uresničil v 10 do 15 letih, meni Cummingsova.
Že zdaj je let močno avtomatiziran. Denimo, če pilot želi novo smer, jo mora vnesti v računalnik, fizično pa sam ne premakne ročke. Pri Airbusu razmišljajo celo o pilotski kabini brez oken. Nadomestil bi jih sistem kamer in monitorjev, kar bi pilotoma omogočilo še več pregleda. Todd Humphreys z univerze v Teksasu meni, da je to le še korak oddaljeno od tega, da bi iste monitorje gledali piloti na trdnih tleh. Pojasnil je, da so leti večinoma brez težav in če bi te nastopile, bi lahko ekipa strokovnjakov na tleh vskočila in pomagala rešiti vse izredne situacije.
Štejejo sekunde
Piloti se z vsem tem seveda ne strinjajo. Poudarjajo, da je v krizni situaciji treba odločitev sprejeti v trenutku. Kot primer navajajo znameniti pristanek letala US Airways na reki Hudson. Pilot Chesley "Sully" Sullenberger se je moral v sekundah odločiti, kaj in kako, ko sta odpovedala oba motorja. Sprašujejo tudi, kako bi lahko pilot, oddaljen na tisoče kilometrov pogasil požar v pilotski kabini.
A kljub vsemu je glavno vprašanje namenjeno potnikom. Bi sploh stopili na letalo brez pilota?
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.