"Občutek je dober," je dejal Potočnik po sestanku, na katerem je komisija potrdila kodeks ravnanja in pravila za organizacijo komisarskih kabinetov.
Vsak komisarski kandidat je sicer na kratko predstavil svoje videnje dela v ekipi, ki ji bo petletni mandat - po potrditvi v Evropskem parlamentu - začel teči 1. novembra letos. "Ključni poudarki vseh nastopov so sicer bili izboljšanje horizontalnega delovanja komisije, izbira prednostnih nalog, posvečanje pozornosti političnemu in strateškemu vodenju, vztrajanje pri kolegialnosti ter ekipnem delu. Prav tako želi nova komisija narediti korak naprej v komuniciranju, ki bi prispeval k boljšemu razumevanju Evrope in komisije same med državljani Evropske unije," je povzel vtise Potočnik.
Sestava kabinetov ne bo bistveno drugačna
Kar se sestave komisarskih kabinetov tiče, je Potočnik pojasnil, da se ta ne bo bistveno spreminjala v primerjavi s sedanjo. Tako bo vsak komisar v kabinetu imel šest administrativnih uradnikov in približno še enkrat toliko tehničnega osebja. "K šesterici uradnikov bo lahko dodan še eden, vendar se skupna kvota ne bo smela spreminjati," je pojasnil. Veljalo bo tudi pravilo, po katerem bodo od šestih uradnikov najmanj trije druge narodnosti kot komisar.
Druge narodnosti kot komisar bo načeloma tudi njegov tiskovni predstavnik, ki sicer ne bo neposredno član kabineta, temveč bodo vsi podrejeni predsedniku Evropske komisije. Je pa ob tem Potočnik še opozoril, da je ekipa sledeč želji po izboljšanjem komuniciranju z državljani podprla krepitev svojih predstavništev v državah članicah, med drugim tudi prek okrepljenih stikov s kabineti komisarjev.
Kodeks ravnanja le rahlo spremenjen
O vsebinskem programu in konkretnih prioritetah sicer danes ni bilo govora, je pa komisija potrdila kodeks ravnanja ter pravila za organizacijo komisarskih kabinetov. Med novostmi je natančnejša opredelitev sodelovanja v predvolilnih aktivnostih v domačih državah ter pravilo za ravnanje z darili, katerih vrednost je višja od 150 evrov. Kodeks ravnanja prihodnje komisije bo v veliki meri enak kot tisti, ki že velja za še aktualno komisijo pod vodstvom Romana Prodija. "Ena od novosti je podrobnejša opredelitev sodelovanja komisarja pri volilnih aktivnosti v domači državi," je pojasnil Potočnik. Temeljno vodilo kodeksa sicer ostaja neodvisnost komisarja, pri čemer ne sme prihajati tudi do konflikta interesov. "V mojem primeru takega konflikta ni," je zagotovil komisar.
Barroso: Srečanje v duhu realizma in entuziazma
Prihodnja Evropska komisija je pod vodstvom predsednika Joseja Manuela Barrosa na današnjem prvem, sicer neformalnem srečanju v Bruslju začela postavljati okvire za notranjo organizacijo svojega dela v času petletnega mandata, ki bo – po predvideni potrditvi v Evropskem parlamentu konec oktobra - stekel 1. novembra letos. "Za Evropo je nujno, da dobi Evropsko komisijo, ki bo imela vizijo in vodstvo," pa je po srečanju poudaril Barroso. "Srečanje je potekalo v odličnem vzdušju, v duhu realizma in entuziazma," je še dejal Barroso.
Barrosova komisija bo nadaljevala s prakso rednih tedenskih srečanj, imela pa naj bi tudi t. i. strateška srečanja, s čimer bo krepila svojo politično vlogo. Manjše skupine komisarjev bodo sicer lahko imele pod vodstvom predsednika ali katerega od podpredsednikov tudi samostojna srečanja, vendar bo vse odločitve sprejemal kolegij.
Priprave na zaslišanja v EP
Kot omenjeno, komisija danes o vsebinskem programu za svoj mandat ni govorila. To bo deloma tema naslednjega sestanka, ki bo 17. in 18. septembra, ko se bo sicer pripravljala tudi na potrditev v Evropskem parlamentu, še posebej na zaslišanja, ki komisarje čakajo pred pristojnimi odbori konec septembra oziroma v začetku oktobra.
Kljub temu pa je "vsebina" vendarle nekoliko zasenčila srečanje. Barroso je namreč v pogovoru za več evropskih časnikov, objavljenem prav danes, napovedal, da bo glede nove finančne perspektive Evropske unije vztrajal pri predlogu, ki ga je pripravila ekipa njegovega predhodnika, in ne bo pristal na zahteve po znižanju porabe. Šest največjih neto plačnic v evropski proračun temu nasprotuje in terja omejitev porabe pri enem odstotku bruto nacionalnega prihodka unije. Da so različnih mnenj tudi komisarji, se je danes že pokazalo.