Vzhodno obalo Združenih držav Amerike je prizadel potres z magnitudo 5,9. Potres je bil na globini 4,8 kilometra, epicenter pa je bil dobrih 14 kilometrov od mesta Mineral v Virginiji, ki leži okoli 130 kilometrov jugozahodno od Washingtona. Območje, ki ga je streslo, se razteza od Virginije do Bostona.
Evakuirali so Belo hišo in Pentagon. Ko se je slednji začel tresti, je na stotine ljudi začelo bežati iz stavbe, saj so mislil, da gre za napad, so povedale priče. V Washingtonu je bila poškodovana tudi katedrala. Porušil se je del glavnega stolpa. O škodi poročajo tudi iz ekvadorskega veleposlaništva.
Prav tako so evakuirali tudi druge stavbe v prestolnici ZDA. Potres so občutili tudi na Rhode Islandu in v New Yorku. Tam je zaradi tresenja tal na ulice zbežalo na tisoče ljudi, več stavb so evakuirali, prekiniti pa so morali tudi več prireditev, med njimi tiskovno konferenco državnega tožilca Cyrusa Vancea o primeru Dominiquea Strauss-Kahna.
Potres so čutili tudi na otoškem letovišču Martha's Vineyard, kjer počitnice preživlja ameriški predsednik Barack Obama.
Zaradi potresa so imela zamude letala. Na letališčih J. F. Kennedy in Newark so zaposleni preverjali kontrolne stolpe in vzletne steze. Letala tam sicer sedaj že letijo. Na washingtonskem letališču Ronald Reagan so morali evakuirati en terminal, saj so gasilci posumili, da bi lahko potres povzročil uhajanje plina. Ostali terminali so že odprti. Evakuirali so tudi kontrolni stolp.
Tudi vlaki imajo zamude, predvsem na relaciji Baltimore–Washington, kjer so upočasnili hitrost vožnje, medtem ko so ekipe strokovnjakov pregledovale tire, postaje in drugo infrastrukturo.
"To je eden najmočnejših potresov, kar smo jih imeli na tem območju," je povedala seizmologinja Lucy Jones iz ameriškega geološkega inštituta. Kot je še dodala, so še zaskrbljeni zaradi popotresnih sunkov, ki jih morajo ljudje pričakovati v naslednjih nekaj urah.
Zaradi potresa so bile motene tudi telefonske zveze. Tresenje pa so po pričevanjih s Twitterja občutili tudi v Torontu v Kanadi.
Po podatkih ameriškega geološkega inštituta je sicer območje, kjer leži zvezna država Virginija, najmočnejši potres prizadel leta 1897. Imel je enako moč kot današnji potres. Takrat je škoda, ki je prizadela območje vzhodne obale, obsegala predvsem zidove starih hiš, ki so popokali, in dimnike, ki so bili poškodovani ali pa so se sesuli. Popotresni sunki so se nadaljevali še naslednji dan.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.