Znani so prvi neuradni rezultati referenduma v Srbiji o spremembah ustave Centra za svobodne volitve in
demokracijo (CeSID), ki kažejo na to, da je večina Srbov (51,6 odstotka) glasovala za spremembe. Za veljavnost referenduma o spremembi ustave je morala svoj glas oddati najmanj polovica volilnih upravičencev, kar se je po podatkih nevladne organizacije CeSID tudi zgodilo.

Pred tem so analitiki zaradi nizke volilne udeležbe močno dvomili v uspeh referenduma, saj je tri ure pred zaprtjem volišč glasovalo nekaj več kot 40 odstotkov volilnih upravičencev.
Po podatkih nevladne organizacije CeSID je bila najvišja volilna udeležba prav na Kosovu, kjer sicer glasujejo samo kosovski Srbi. Tam je do 17. ure glasovalo 74,4 odstotke volilnih upravičencev. Najnižja udeležba pa je v Vojvodini (36,3-odstotna).
Slaba volilna udeležba
V soboto, prvega dne plebiscita je bila udeležba precej nizka, saj je glasovnice oddalo le 17,5 odstotka volilnih upravičencev.
Ustavo je že potrdil srbski parlament 30. septembra, ko je zanjo glasovalo 242 od skupno 250 poslancev, vendar je za njeno veljavnost potrebna še najmanj polovica glasov vseh volilnih upravičencev v Srbiji. Referendumsko vprašanje se glasi: Ali ste za potrditev nove ustave Republike Srbije?
Politiki pozivajo volivce, naj se referenduma udeležijo

Vodilni srbski politiki so že v soboto zvečer po zaprtju volišč državljane pozivali, naj se udeležijo referenduma in naj glasujejo za novo ustavo. Srbski predsednik Boris Tadić je poudaril, da je referendum izredno pomemben, saj vsebuje nova ustava nekatere zelo pomembne določbe, poleg tega pa gre tudi za odmik od obdobja pokojnega predsednika Slobodana Miloševića, ki Srbije vsekakor ni proslavilo.
Predsednik je prepričan, da je nova ustava nedvomno boljša od obstoječe, predvsem zaradi preambule, določb o zaščiti človekovih in manjšinskih pravic in zaradi dviga pravnega standarda države. "To so instituti, na katere smo lahko ponosni." je dejal.
Srbski premier Vojislav Koštunica je medtem izjavil, da Srbija z ustavo vstopa v bolj pomembno, mirno in stabilno obdobje svoje zgodovine, vsi, ki bodo glasovali na referendumu, pa bodo postali ne le udeleženci, ampak tudi ustvarjalci začetka te nove dobe. "Ob pravem času in na pravi način postaja Srbija demokratična in pravna država," je menil premier.
Kot je poudaril, ustava ščiti državno celovitost Srbije, krepi in razvija njeno demokratično identiteto ter zagotavlja človekove in manjšinske pravice, tako da bodo lahko vsi državljani Srbije v njej videli svoj dom. "Ustava dokazuje, da je Srbija privržena načelom mednarodnega prava, govorim o Kosovu, ki ni sestavni del Srbije le z vidika zgodovine in notranjega prava, ampak tudi mednarodnega prava," je še dejal.

Volitve spremljali opazovalci
Nevladna organizacija Center za svobodne volitve in demokracijo (CeSID), ki je s 1335 opazovalci pokrila večino volišč v Srbiji in na Kosovu, je v soboto zvečer sporočila, da je prvega dne referenduma do zaprtja volišč glasovnice oddalo dobrih 1,16 milijona ali 17,5 odstotka volilnih upravičencev. CeSID je sicer v petek namignil, da bo prvega dne volilna udeležba 25-odstotna, kar naj bi govorilo v prid njegovi napovedi, da bo nova srbska ustava dobila zadostno podporo.
Srbska volilna komisija je v soboto na drugi konferenci za novinarje sporočila, da je do 18. ure glasovnice oddalo 15,29 volilnih upravičencev. Komisija mora končne uradne izide referenduma objaviti najpozneje 2. novembra do 20. ure, prve izide pa je napovedala za ponedeljek zvečer.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.