Tujina

Slovenija podpira Makedonijo

Bukarešta, 03. 04. 2008 08.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Slovenski premier Janša je dejal, da naj bo Makedonija navkljub temu, da ni dobila povabila v Nato, konstruktivna, saj se stvari lahko premaknejo.

Glede Makedonije so se voditelji članic Nata dogovorili, da bodo pogovore o članstvu nadaljevali, takoj ko bo rešeno vprašanje glede makedonskega imena. Makedonski predstavnik je povedal, da so razočarani nad njihovo odločitvijo.

Albanija in Hrvaška sta povabljeni v zvezo Nato, Makedonija pa žal še ne, je po koncu zasedanja Severnoatlantskega sveta izjavil generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer.

Tudi Ukrajina in Gruzija na vrhu nista dobili akcijskega načrta za članstvo oz. statusa kandidatke. So se pa voditelji držav Nata dogovorili, da bosta državi postali članici.

Janša: Črni scenarij se ni uresničil

Makedonija ni dobila povabila v Nato, vendar se črni scenarij ni uresničil, saj lahko povabilo dobi brez čakanja na novi vrh Nata, takoj ko bo rešila problem z imenom, je danes v Bukarešti poudaril premier Janez Janša. Slovenija Makedonijo v celoti podpira in ji svetuje, naj bo konstruktivna, saj se lahko stvari hitro premaknejo, je pojasnil.

Janša je izkušnjo Makedonije primerjal z izkušnjo Slovenije iz leta 1997. "Jasno je, da je na strani predstavnikov Makedonije razočaranje, podobno temu, kakršno je bilo v Sloveniji, ko madridski vrh leta 1997 ni izdal povabila za članstvo Slovenije v Natu in je Slovenija na to čakala še pet let," je pojasnil.

"Makedonija ima vso našo podporo," je poudaril in dodal, da se je Slovenija "do konca borila za to, da bi bil rezultat že zdaj drugačen". "V veliki meri je rezultat našega vztrajanja tudi obljuba, da ni treba čakati do naslednjega vrha, da Makedonija dobi povabilo za polnopravno članstvo," je poudaril premier.

Janša se je pred odhodom makedonske delegacije z vrha sestal z makedonskim kolegom Nikolo Gruevskim. "Svetovali smo jim, naj bodo konstruktivni, naj ne odstopijo od pogajanj, saj lahko ravno nadaljevanje pogajanj in iskanje kompromisa glede imena stvari zelo hitro premakne naprej," je po srečanju povedal Janša v izjavi za slovenske novinarje.

Vzpodbuda za ostale države

"Državi sta lahko ponosni, da sta izpolnili pogoje za članstvo," je dejal de Hoop Scheffer in hkrati ocenil, da bo hrvaško in albansko članstvo v Natu okrepilo stabilnost v regiji. Hkrati je ocenil, da bo njuno članstvo v Natu tudi vzpodbuda za vse ostale države v regiji.

Za Makedonijo povabilo za zdaj še ni mogoče, je dejal generalni sekretar Nata. V skupni izjavi so voditelji Nata poudarili napredek in zavzetost Nekdanje jugoslovanske republike Makedonije pri sodelovanju v operacijah zavezništva. Ker pa ni bilo napredka v grško-makedonskem sporu glede imena, so se voditelji članic Nata dogovorili, da bo povabilo Makedoniji izdano takoj, ko bo prišlo do obojestranskega dogovora glede omenjenega vprašanja.

Protest v makedonski prestolnici
Protest v makedonski prestolnici FOTO: Reuters

Pri tem so voditelji v skupni izjavi še pozvali k nadaljevanju pogajanj med Makedonijo in Grčijo "brez odlašanja" ter izrazili upanje, da se bodo zaključila čim prej. Niso pa dali nobenega roka, je povedal de Hoop Scheffer.

Tudi Ukrajina in Gruzija na vrhu nista dobili akcijskega načrta za članstvo (MAP) oz. statusa kandidatke. So se pa voditelji držav Nata dogovorili, da bosta državi postali članici, in potrdili podporo prizadevanjem obeh držav, da dobita MAP. Voditelji so dodali nekakšno novo stopnjo – okrepljeno sodelovanje na visoki ravni, na kateri bi razrešili še nerešena vprašanja glede prizadevanj za MAP. Zunanji ministri naj bi prvo oceno napredka podali konec letošnjega leta, hkrati so voditelji tudi odobrili, da se lahko o MAP z Ukrajino in Gruzijo dogovorijo tudi zunanji ministri, je pojasnil de Hoop Scheffer.

Voditelji Nata so potrdili začetek okrepljenega dialoga z BiH in Črno goro, kar pomeni začetek približevanja članstva Natu, je pojasnil de Hoop Scheffer na novinarski konferenci po zaključku zasedanja Severnoatlantskega sveta v Bukarešti. "To je nov dokaz odločenosti Nata, da izboljšuje varnost na Balkanu," je dejal de Hoop Scheffer, hkrati pa dodal, da je zavezništvo pripravljeno poglobiti sodelovanje tudi s Srbijo.

Makedonija: To je žalosten dan, nesrečen dan za Nato

To je zelo žalosten dan, zelo nesrečen dan za Nato, se je tiskovni predstavnik makedonske vlade Ivica Bocevski danes v Bukarešti odzval na odločitev Nata, da med svoje vrste povabi Hrvaško in Albanijo, Makedonije pa ne zaradi nasprotovanja Grčije. "Makedonija je izpolnila vse standarde in merila," je pojasnil Bocevski.

Jaap de Hoop Scheffer
Jaap de Hoop Scheffer FOTO: Reuters

Makedonija je v Natu, ko gre za objektivno presojo dosežkov države, je poudaril Bocevski. "Toda zaradi nasprotovanja naše južne sosede nismo v Natu," je dejal. "To izvira iz vprašanja, ukoreninjenega nekje globoko v temačni balkanski zgodovini, ki ni del Natove agende," je ponazoril.

"Makedonija je evropska in zahodna država in seveda bo še naprej delovala na ta način. Tej organizaciji se bomo pridružili na prav tistih načelih, na katerih temelji: pravičnosti, svobodi, demokraciji in tako naprej," je odgovoril na vprašanje, kaj bo Makedonija storila v prihodnje.

Makedonska delegacija sedaj odhaja iz Bukarešte, ker želi biti s svojim narodom, je na novinarski konferenci v Bukarešti napovedal makedonski zunanji minister Antonio Milošoski. Makedonski novinarji pa so v znak protesta zapustili novinarsko konferenco generalnega sekretarja Nata Jaapa de Hoopa Schefferja, ko je ta oznanil, da Makedonija povabila ni dobila.

Makedonija ima veliko prijateljev v Natu, vse so bile naklonjene povabilu Makedoniji v zavezništvo, razen Grčije, je še povedal Milošoski. "Makedonija je pripravljena na članstvo v Natu," je poudaril.

V znak protesta proti Natu se je sicer danes na mogočni marmorni palači, ki jo je dal zgraditi nekdanji romunski diktator Nicolae Ceausescu ter je sicer sedež romunskega parlamenta, kjer poteka vrh, pojavil napis "Nato p..ka". Ta napis in njegovo brisanje je predvajala romunska državna televizija Realitatea.

Hvaležni za podporo

Grčija je pri blokadi Makedonije pri vključevanju v zvezo Nato uporabila "težko orožje", je bil danes v Bukarešti kritičen makedonski premier Nikola Gruevski. V svoji prvi in edini izjavi za javnost na vrhu Nata je izrazil razočaranje, ker Makedonija ni dobila povabila v članstvo, vseeno pa se je zahvalil ZDA, Sloveniji in Turčiji za podporo.

"Grčija je tako vztrajno nasprotovala, da je vplivala tudi na druge članice, pa četudi so vse ostale države prej priznale, da bi Makedonija lahko sedela skupaj z njimi na vrhu," je dejal. Grčijo je obtožil, da je z vetom za povabilo Makedoniji v članstvo uporabila "težko orožje v diplomaciji". "In kdor misli, da bo Grčija s tem dosegla, da bo Makedonija uresničila njene zahteve zgolj zaradi tega, potem je v veliki zablodi," je še opozoril makedonski premier.

Kljub temu je zagotovil, da je Makedonija stabilna država in bo po tej poti tudi nadaljevala. Pri tem ji bodo pomagali tudi zavezniki, ki jih ni malo, je še dodal Gruevski ter izpostavil ZDA, Slovenijo in Turčijo. "Predvsem ZDA se moram zahvaliti za ogromno podporo Makedoniji v tem zgodovinskem podvigu. Enako pa se lahko zahvalim tudi Sloveniji, Turčiji in vsem drugim državam, ki so nam pomagale," je dejal.

Grčija: Naš cilj ni poniževati

Grški premier Kostas Karamanlis je po odločitvi zveze Nata, da Makedonije ne povabi v zavezništvo, dokler ne bo rešila spora z Grčijo zaradi imena, Skopje povabil k nadaljevanju pogovorov za rešitev kompromisa.

"Naš cilj ni poniževati, saj ne gre za igro z zmagovalci in poraženci," je pojasnil Karamanlis ob robu vrha v Bukarešti. "Skopju pošiljamo novo povabilo k nadaljevanju pogovorov pod okriljem ZN," je dejal grški premier. "Iščemo rešitev, ki bo upoštevala želje vseh in okrepila stabilnost v regiji," je pojasnil.

Okrepitev misije v Afganistanu

Nato bo okrepil misijo v Afganistanu, je danes na vrhu v Bukarešti napovedal generalni sekretar zavezništva Jaap de Hoop Scheffer. Poleg tega pa je tudi afganistanski predsednik Hamid Karzaj napovedal, da bodo afganistanske varnostne sile kmalu prevzele varnostni nadzor nad Kabulom, kar naj bi dodatno razbremenilo mednarodne sile Isaf.

Kot je povedal de Hoop Scheffer, je na tem vrhu več držav obljubilo dodatne vojake za sile mirovne sile Isaf, ki jih vodi Nato, vendar pa se te sile še vedno soočajo s pomanjkanjem vojakov. Velik prispevek bo sicer ponudba Francije, ki je obljubila, da bo v Afganistan poslala dodaten bataljon z okoli 700 vojaki.

Poleg tega so se voditelji Nata tudi dogovorili, da bodo poveljniku sil Isaf dopustili kar največjo prožnost glede uporabe vojakov na območjih, kjer bodo potrebni. Ban je na drugi strani Karzaju zagotovil podporo in pomoč Združenih narodov. De Hoop Scheffer pa je dodal, da ZN in Nato sodelujeta z ramo ob rami v boju proti terorizmu in pri obnovi Afganistana.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

somebody_87
04. 04. 2008 18.50
Pa jebeš Makedonijo Makedonija mora spremeniti ime, zaradi zgodovinskih dejstev, prej je bila imenovana grška pokrajina po tem imeni kot pa ta država Ni mi jasno zakaj še zdaj Grčije ne marate
vinadap
04. 04. 2008 17.30
kaki 11 - sedaj bodo CROatarji ko pavi,vseskozi bodo hoteli biti glavni,boste videli kakšno sranje nam bodo še delali,sedaj so oni glavni.
peterček kaj si pa ti in tebi podobni naredili za naše ozemlje?treba bo malo ritko nastavit pa bo.
Tonček Balonček
04. 04. 2008 08.16
Na svetu bi bil zagotovljen mir, če bi bile v NATO vse države in bi vsi imeli protiraketni ščit in atomske bombe! Potem bi počasi pričeli proces pridruževanja in pristopnih pogajanj in bi vse postale članice Evropske unije....kasneje pa šengna itd.
dzver
04. 04. 2008 00.33
škoda sploh komentirat kar koli!!
peterb110@gmail.com
03. 04. 2008 21.36
Nasi JJ bebci niso vredni da jih pes poscije. Sramota, sramota... hrvatarji nam kradejo ozemlje, oni so pa veseli in jih vabijo v NATO. Pa saj bolj fuknjeni res ne merojo biti.....IZDAJALCI SLO naroda.
Horst
03. 04. 2008 17.17
SAJ BO.....vojaško si NATO ni opomogel,dobil pa je izredno pomemno geografsko pozicijo.Ali razumeš?
Variatio delectat
03. 04. 2008 17.10
Eni še verjamemo v pravno državo in so nam tuje balkanske manire. Je že res, da Hrvaška ni na nivoju glede meja z nami, a to se bo ščasoma rešilo, ne more pa se to primerjati z neresnostjo Srbije in očitno tudi Makedonije. Iz komentarjev se lepo vidi, kam pes taco moli. Srbski blef in njihova čudaštva ne palijo več. In prav zato mi je še posebno všeč, da so povabili tudi Hrvaško. S tem jo bodo prisilili, da se čimbolj distancira od svojega balkanizma in s tem pripomore k stabilnosti na tem območju. To je cilj. Norce pa je treba nenehno miriti z dragimi policijskimi in vojaškimi silami in ljudje imamo tega že poln kufer.
kaki11@email.si
03. 04. 2008 16.40
Bravo našim brezjajčnikom v parlamentu. In to so čisto vsi poslanci. Sedaj se retorično sprašujem, kako bi Hr. reagirala če bi SLO želela v Nato in EU, kakšne bi bile njene muhe. Hrvati so še bolj hinavski kot Italosi. Bomo videli kako bodo Hrvati reagirali ko povabijo Srbijo ali pa BiH. Kako smo mi nerazumno dobri prijatelji Hrvaški.
SEJ BO
03. 04. 2008 15.06
Saj je dosti,da so vzeli albanijo...... kakšna sila je zdaj ta NATO..HA,HA,HA,HA,HA,HA,HA...
motovilka
03. 04. 2008 14.15
pozdrav administratorju! še posebno pa pozdravljam tvojo zdravo kritično presojo, kateri komentar je primeren za brisanje in kateri za objavo. me res zanima, kaj ti ni bilo všeč v mojem zadnjem komentarju, da si ga zbrisal.
motovilka
03. 04. 2008 14.10
ej, dragi sodržavljani in sodržavljanke: edini neodstavljivi in nepremagljivi in nezmotljivi od osamosvojitve do danes je one&only dosmrtni zunanji minister dr.d.r., ki meša dr.. že 16 let. res mi ni jasno, če še nikomur od njegovih nadrejenih ni presedel?
ssany
03. 04. 2008 14.00
lah sam rečem poooolom od polooma, posluša se neke Grke k se grejo bolano politiko.... kar se tiče Janše je pa itak pajo na kvadrat --- veseliti se za hrvaško, ki nam "krade" ozemlje ---- stari full dobr NOOOOT
051852963
03. 04. 2008 13.57
jaaa s tako politiko se res dalc ne da prlezt....3/4 ljudi sploh ne ve da slo preceduje....use deluje kot ena lutkovna predstava...pol pa se to....v rit lezt....e svaka cast.....nimam besed.... enkrat sm vidu naslov clanka na 24 ur odstrel medvedov al neki tazga..... kvab dau da bi vidu se "naslov" odstrel politikov.... jst bi uveljavu en sam zakon kb prepovedu takim opravljanje nadaljne katerekoli funkcije v politicne namene....od osamosvojitve skor non stop eni te isti sam pozicije menjajo......bravo SLO!!
manjakranjc@hotmail.com
03. 04. 2008 12.45
Dan, O poglejte koga smo izbezali..prvoborca:) Kako kaj? Komaj prišel pa že jezen? Lp M.K
BB92620
03. 04. 2008 12.45
Take ja, kot so Hrvatje je treba vzeti v Nato, take ki znajo osvajati ozemlja - ne pa take kot smo mi, ki samo pošiljamo neke note, ubogi smo, zares ubogi. Pokažimo že enkrat našim "prijateljem" Hrvatom, kot jim prav Rupel, če je vse res, kot nam trobljajo, pa pojdimo na arbitražo, zakaj se je bojiimo, do Jorasa pa naredimo nov most malo niže čez Dragonjo, saj če je naše, ga menda lahko ?
pkorosec
03. 04. 2008 12.44
generalpostmail, se strinjam! NATO je popolnoma nepotreben. Podpiram izstop iz NATA.
motovilka
03. 04. 2008 12.03
ali ga.bačovnik vzame dopust, ko spremlja g. janšo na njegovih službenih poteh?
Prvo Bore
03. 04. 2008 12.03
Kakšna dvoličnost v tej demokraciji. Mi nimamo urejenih meja s Hrvaško, pa jih bodo vzeli,Makedoncev pa ne , zaradi imena. Lopovščina !! Balije mislijo zasesti Makedonijo z Nato paktom. Svinjarija na kvadrat
carpe.diem@masicom.net
03. 04. 2008 11.58
Ja, res je to žalostno, da Grki onemogočijo vstop Makedoniji zaradi imena, naši pa dopustijo, da v to zvezo vstopi država, ki si vsak dan prisvoji kakšen meter slovenskega ozemlja. Sicer pa, saj ne vemo, ali je to že vse prodano in zakaj. Za molk?