Tujina

Powell dvomi o orožju

London/Bagdad/Tokio, 25. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/B.M./STA
Komentarji
0

Ameriški državni sekretar Colin Powell je prvič doslej podvomil, da bi v Iraku lahko našli dokaze o obstoju orožja za množično uničevanje.

David Kay je v petek dejal, da Bagdad po zalivski vojni leta 1991 po njegovem mnenju ni imel večje proizvodnje kemičnega in biološkega orožja, čeprav so vsi govorili, da je Irak proizvodnjo tovrstnega orožja po izgonu iz Kuvajta znatno povečal.

V odzivu na mnenje dosedanjega vodje ekipe ameriških strokovnjakov, ki v Iraku iščejo orožje za množično uničevanje Davida Kaya, je ameriški državni sekretar dejal, da ostaja odprto vprašanje, ali je Irak sploh imel orožje za množično uničevanje. "Odgovora na to vprašanje še nimamo," je dejal Powell.

Kot je danes še dejal Powell, so ZDA menile, da je odstavljeni iraški voditelj Sadam Husein prepovedal omenjeno orožje. Obenem pa so po njegovih besedah obstajala določena vprašanja, na katera je bilo potrebno odgovoriti. "Koliko ga je bilo? Eno tono, 500 ton ali nič ton? Koliko litrov antraksa je bilo, ali je to bila desetkratna količina ali ga ni bilo nič," se je še vprašal Powell. Po njegovih besedah odgovori na ta vprašanja ne bodo znani, dokler ne bodo zaslišali vseh ljudi, ki so bili vpleteni v programe orožja za množično uničevanje.

David Kay je dejal, da je bil del tajnega programa orožja nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina skrit v Siriji (Foto: Reuters)
David Kay je dejal, da je bil del tajnega programa orožja nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina skrit v Siriji (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Sirski minister: Iraško orožje ni v Siriji

Sirski minister za informiranje Ahmed al Hasan je zanikal Kayeve navedbe, da je bil del tajnega programa Huseinovega orožja skrit v Siriji. Po al Hasanovih besedah so te obtožbe neresnične in brez osnove. Američani pa tako želijo prikriti neuspeh pri iskanju orožja za množično uničevanje v Iraku, je še prepričan sirski minister.

David Kay je namreč v pogovoru za britanski časnik Sunday Telegraph povedal, da je bil del tajnega programa orožja nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina skrit v Siriji.

David Kay je v pogovoru za britanski časnik dejal, da je odkril dokaze, da je bil del vojaškega materiala prenešen v Sirijo tik pred lanskim strmoglavljenjem Huseinovega režima. "Ne govorimo o velikih zalogah orožja, vendar iz zaslišanj nekdanjih iraških predstavnikov vemo, da je veliko materiala šlo v Sirijo pred vojno, med njimi sestavni deli Huseinovega programa orožja za množično uničevanje," je dejal Kay v pogovoru. "Natančno kaj je bilo prenešeno v Sirijo in kaj se je s tem zgodilo, je stvar, ki jo je treba razčistiti," je dodal Kay.

Častniki španske vojske v bližini salvadorskega glavnega mesta San Salvador urijo salvadorske vojake, ki se pripravljajo za odhod na mirovno misijo v Iraku (Foto: Reuters)
Častniki španske vojske v bližini salvadorskega glavnega mesta San Salvador urijo salvadorske vojake, ki se pripravljajo za odhod na mirovno misijo v Iraku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Skupaj že 513 ameriških žrtev

Za posledicami ran, ki jih je dobil v napadu v soboto zvečer, je v Iraku umrl ameriški vojak. Vojak je bil hudo ranjen v napadu s protitankovsko granato na konvoj vozil ameriške vojske v Baidži, 200 kilometrov severno od Bagdada. V Iraku je bilo sicer v soboto v več napadih ubitih pet ameriških vojakov.

Tokio: Protest proti prisotnosti japonskih vojakov v Iraku
Tokio: Protest proti prisotnosti japonskih vojakov v Iraku FOTO: Reuters

Ubiti vojak je že 240. smrtna žrtev med pripadniki ameriške vojske v Iraku po 1. maju 2003, ko je ameriški predsednik George Bush razglasil konec večjih vojaških operacij v tej državi. Skupno število mrtvih Američanov se je od začetka vojne v Iraku 20. marca 2003 tako povzpelo na 513.

Protest v japonskem glavnem mestu

Potem ko so v Irak prispeli prvi japonski vojaki, so se v Tokiu zbrali protestniki na enem doslej največjih zborovanj. Protestniki proti japonskemu sodelovanju v Iraku so se zbrali v parku Hibija pred cesarsko palačo v središču japonske prestolnice. V Iraku je trenutno manjša skupina japonskih vojakov, ki pripravlja vse potrebno za prihod prve japonske humanitarne misije v tujini po drugi svetovni vojni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10