Egiptovski zunanji minister Ahmed Maher pa je ob koncu srečanja z grškim predsedstvom Evropske unije v Luxembourgu zatrdil, da se bodo pogajanja s palestinskimi skupinami nadaljevala. "Zelo upamo, da bomo prišli do položaja, ko bomo končali nasilje," je dejal vodja egiptovske diplomacije.
Kot je pojasnil vodja gibanja Islamski džihad, Mohamed al Hindi, na zadnjih pogovorih niso predstavili predloga o prekinitvi napadov, temveč so govorili o dialogu o možnih oblikah upora proti izraelski okupaciji. Islamski džihad je možnost dialoga podprl, zavrnil pa prekinitev napadov. Predstavnik Hamasa, Ismajla Abuja Šanaba, pa je dejal, da se Hamas zavzema za končanje izraelske okupacije palestinskih ozemelj in vztraja na nadaljevanju upora proti Izraelu.
Premirje s Hamasom - da ali ne?
V ZDA pa sta odpotovala Avi Dichter, vodja izraelske tajne službe Šin Bet, in Dov Weissglas, vodja kabineta izraelskega premiera. Ameriškim sogovornikom naj bi pojasnila izraelsko stališče do gibanja Hamas. V Jeruzalemu trdijo, da bi lahko bila začasna prekinitev nasilja, ki bi jo sprejelo to gibanje, "nevarna". Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher pa je dejal, da bi bilo premirje s Hamasom "dobra ideja", a le pod pogojem, da bi to pomenilo konec protiizraelskih terorističnih napadov.
Mofaz za nadaljevanje pohajanj
Posebni ameriški odposlanec za Bližnji vzhod John Wolf se je danes v Gazi sestal s palestinskim premierom Mahmudom Abasom. Na srečanju sta sodelovala tudi Dahlan in vodja vojaških obveščevalnih služb Amin al-Hindi. Wolf, ki je na območje prispel minuli konec tedna, naj bi skupaj z ameriškimi strokovnjaki spremljal uresničevanje mednarodnega časovnega načrta za Bližnji vzhod. Kot prvo nalogo si je zadal sklenitev prekinitve ognja med palestinskimi skrajneži in izraelsko vojsko.
Izraelski obrambni minister Šaul Mofaz je v Parizu dejal, da je izraelska vlada odločena rešiti bližnjevzhodni mirovni načrt in obnoviti zastale pogovore s Palestinci. "Naš cilj je pripeljati Palestince nazaj za pogajalsko mizo," je dejal Mofaz po pogovorih s francosko obrambno ministrico Michele Alliot-Marie. Izrael želi videti, ali bo palestinskemu vodstvu uspelo ustaviti protiizraelske napade skrajnih skupin, kar je tudi ključni element mirovnega načrta t. i. bližnjevzhodne četverice (ZDA, ZN, Evropska unija in ZN). "Upam, da si bodo Palestinci z vsemi močmi prizadevali, da bi dosegli najboljše rezultate v boju proti terorizmu in tako omogočili nadaljevanje pogajanj," dodaja Mofaz.
Vodje Fataha ne bodo izpustili
Izrael je danes odločno zanikal poročanje palestinskega radia, po katerem naj bi izraelske oblasti v 48 urah izpustile nekdanjega vodjo Fataha na Zahodnem bregu Marvana Bargutija. Izraelski varnostni krogi so sporočili, da obljuba palestinskega voditelja Jaserja Arafata o izpustitvi Bargutija nima nobene podlage.
Palestinski radio je danes poročal, da naj bi izraelske oblasti v 48 urah izpustile nekdanjega vodjo Fataha na Zahodnem bregu Bargutija, ki ga zadržujejo že od aprila lani in ga obtožujejo umorov, sodelovanja pri umorih, sodelovanja v teroristični organizaciji ter posedovanja orožja in eksploziva. Izpustitev Bargutija naj bi napovedal Arafat v telefonskem pogovoru s svojci zapornika.
Izraelski radio je medtem poročal, da je palestinski varnostni šef Mohamed Dahlan v okviru pogajanj za prekinitev ognja s skrajnim islamskim gibanjem Hamas od Izraela zahteval izpustitev Bargutija in ostalih palestinskih ujetnikov, vendar je Izrael to zahtevo zavrnil.