"Vlada se mora nenehno prilagajati novim grožnjam, zato naj bi pri omenjenih načrtih šlo le za modro, vojaško načrtovanje," je povedal Powell. Ameriški zunanji minister je ob tem še spomnil, da ZDA držav, ki ne posedujejo jedrskega orožja, tudi ne bodo napadle z jedrskim orožjem, razen v izrednih okoliščinah, na primer če bi sodelovale z državami z jedrskim orožjem. Powell je tudi poudaril, da ZDA ne razvijajo novega orožja in tudi ne načrtujejo novih jedrskih poskusov.
Časnik Los Angeles Times je namreč v včerajšnji izdaji poročal, da Pentagon pripravlja načrt o možni uporabi jedrskega orožja proti sedmim državam: Kitajski, Rusiji, Iraku, Iranu, Severni Koreji, Libiji in Siriji. Zaupno poročilo, ki je bilo januarja poslano v kongres, navaja, da Pentagon pripravlja načrt za možno uporabo jedrskega orožja proti državam, ki razvijajo orožje za množično uničenje.
Po besedah neimenovanega predstavnika ameriškega obrambnega ministrstva gre za poročilo o strategiji, ki ne pomeni spremembe v politiki uporabe jedrskega orožja, prav tako ne pomeni večje možnosti za njegovo uporabo.
Po mnenju strokovnjakov je s to spremembo ameriške obrambne politike postalo bolj verjetno, da bi ZDA v prihodnosti lahko uporabile jedrsko orožje. Visoki predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva pa je dejal, da je zelo malo verjetno, da se bodo ZDA in ostale države v naslednjem desetletju oprle na jedrsko orožje. Dosedanja ameriška politika je narekovala uporabo jedrskega orožja le v primeru povračila na napad s tovrstnim orožjem oziroma v izrednih primerih v času vojne.