Arafat, ki je v svojem uradu v Ramali ujet že od 29. marca, iz varnostnih razlogov tudi po sestanku ni zapustil rezidence, da bi po tri ure trajajočih pogovorih odgovarjal na novinarska vprašanja, Powell pa je izjavil, da je na srečanju prišlo do "koristne in konstruktivne izmenjave številnih zamisli". Obenem sta z Arafatom razpravljala tudi o možnih nadaljnjih korakih za rešitev krize.
Glavni palestinski pogajalec Saeb Erekat pa je o pogajanjih med Powellom in Arafatom povedal, da so razpravljali o vseh perečih problemih in da so popolnoma predani k uresničitvi mirovne resolucije po kateri se morajo izraelske sile takoj umakniti iz zasedenih palestinskih ozemelj, vzporedno pa moramo konflikt reševati tudi na politični ravni.
Srečanju v Ramali, ki je potekalo ob ostrih varnostnih ukrepih, je prisostvovalo pet visokih palestinskih predstavnikov ter skupina ameriških novinarjev. Kot poročajo ameriški viri, je Powell od Arafata zahteval konkretna dejanja in ne le obljub. Palestinci pa so sporočili, da pred umikom izraelskih sil s palestinskih območij ne nameravajo ukrepati. Powell bi se moral z Arafatom sicer sestati že včeraj, vendar je po samomorilskem napadu v Jeruzalemu srečanje preložil in kot pogoj za pogovore navedel zahtevo, da Arafat jasno obsodi teroristične napade.
Spet srečanje Powella in Šarona
Pogovori ameriške in palestinske delegacije naj bi se nadaljevali še jutri, že danes pa se je Powell ponovno sestal tudi z izraelskim premierom Arielom Šaronom. Powell in Šaron sicer nista dosegla napredka v prizadevanjih za ustavitev nasilja, po srečanju pa nista spregovorila novinarjem. Po besedah neimenovanega izraelskega uradnika je Šaron na srečanju ponovil tudi zahtevo, naj Arafat stori več v boju zoper terorizem, še poročajo tuje agencije.
Šaron je doslej ignoriral pozive Washingtona po zaustavitvi vojaške operacije na Zahodnem bregu in pozive k umiku s palestinskih ozemelj, vendar Izrael kljub temu ostaja previden, saj jim ZDA letno namenijo kar 3 milijarde dolarjev pomoči.
Palestinsko vodstvo obsoja nasilje
Palestinsko vodstvo z Arafatom na čelu je v izjavi, ki jo je objavila tudi palestinska televizija, obsodilo "vsa teroristična dejanja in terorizem sploh, pa naj gre državni ali terorizem skupin ter posameznikov". Palestinsko vodstvo prav tako zavrača "nasilje in terorizem nad civilisti kot sredstvo doseganja političnih ciljev".
Arafat je obsodil tako petkov atentat v Jeruzalemu kot tudi "zločine in poboje, ki so jih izraelske okupacijske sile zagrešile nad civilisti in palestinskimi begunci v Nablusu, Dženinu, pri baziliki v Betlehemu ter na ostalih palestinskih avtonomnih ozemljih v zadnjih dveh tednih".
Powell izraelsko vojsko pozval k zmernosti
Ameriški državni sekretar Powell je že včeraj ponovil "zaskrbljenost" zaradi humanitarnega položaja na Zahodnem bregu, zlasti v palestinskem begunskem taborišču v Dženinu, izraelsko vojsko pa je pozval k zmernosti. Od izraelskih oblasti je zahteval, naj "spoštujejo mednarodna humanitarna načela" in napovedal, da bodo ZDA agenciji ZN za pomoč palestinskim beguncem namenile 30 milijonov dolarjev vredno pomoč. Vodja ameriške diplomacije je Izrael še pozval, naj "humanitarnim organizacijam omogoči neoviran dostop do beguncev in evakuacijo ranjencev".
Solana kritizira ravnanje Izraela
Pooblaščenec za zunanjo politiko EU Javier Solana je danes ostro kritiziral izraelsko politiko. Po njegovih besedah ni mogoče tolerirati izraelskega vojaškega odgovora na reševanje krize, temveč bi ga bilo treba nemudoma ustaviti. "Kršitev humanitarnega in vojaškega prava ni mogoče mirno sprejeti, " je zapisal Solana v nemškem časopisu "Welt am Sonntag". Izraelske vojaške operacije "niso protiteroristični ukrepi", temveč so "nevarno blizu vojni". Izrael s svojimi akcijami ni zaščitil državljanov niti ni izključil nadaljnjega tveganja pred terorističnimi napadi, je zapisal Solana: "Za vsakim ubitim ali ujetim palestinskim atentatorjem se bo verjetno pojavilo novih deset prostovoljcev". Dejstvo, da ga je Izrael oviral med obiskom na Bližnjem vzhodu, saj mu ni dovolil srečanja z Arafatom, Solana ne razume kot "ponižanje Evrope, temveč kot izraelsko politično zmoto."