"Odhajam opogumljen o naših zmožnostih za rešitev krize. Mislim, da smo na poti, ki bi lahko pripeljala do obnovitve dialoga, a so za napredek potrebni še drugi ukrepi," je dejal Powell, ki bo z obiskom Nepala danes sklenil tridnevno turnejo po južni Aziji. Powell je povedal še, da je Indija Pakistanu posredovala nove podatke o 20 osebah, ki jih sumi vpletenosti v teroristični napad na indijski zvezni parlament in zahteva njihovo izročitev.
Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je sicer zavrnil možnost, da bi Pakistan Indiji predal svoje državljane, ni pa izključil predaje kakšnega izmed 14 Indijcev, ki so na indijskem seznamu osumljencev za teroristični napad. "Upam, da se bo Mušaraf seznanil z vsemi informacijami in storil vse, kar je potrebno," je dejal Powell.
Tudi Indija pozdravila Mušarafov govor
Indijski zunanji minister Jaswant Singh, ki se je danes udeležil skupne novinarske konference s Powellom, je pozdravil Mušarafov nedavni nagovor, v katerem je napovedal stroge ukrepe zoper teroriste, a še vedno čaka na več konkretnih dejanj na terenu. "Šele potem bo New Delhi razmislil o umiku vojske z 2.735 kilometrov dolge meje s Pakistanom," je dejal Singh. Pakistan je od minule sobote sicer aretiral skoraj 2000 skrajnežev, prepovedal pet skrajnih organizacij in zaprl njihove prostore.
Powell je med turnejo po južni Aziji že obiskal Pakistan, kjer se je sestal tudi z Mušarafom, Afganistan in Indijo, turnejo pa bo danes sklenil z obiskom Katmanduja. Nato odhaja na Japonsko, kjer se bo udeležil donatorske konference za Afganistan.
Pakistan streljal na indijsko letalo
Pakistanski vojaki so streljali na indijsko izvidniško letalo brez pilota, ker je kršilo pakistanski zračni prostor nad mestom Sialkot, v bližini pokrajine Kašmir, je potrdil neimenovani pakistanski vojaški predstavnik. Po njegovih besedah se je letalo, potem ko so ga zadeli streli pakistanskih vojakov, usmerilo proti ozemlju pod indijskim nadzorom.
Powell v Nepalu
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v okviru azijske turneje iz New Delhija dopotoval v Katmandu, kjer se je z nepalskim vojaškim in političnim vodstvom pogovarjal o boju proti nepalskim maoističnim skrajnežem. Pri tem je obsodil uporabo nasilja pri uveljavljanju političnih sprememb in poudaril, da ima nepalska vlada popolno pravico do boja proti "teroristom".
Uporni maoisti v Nepalu si že več let prizadevajo zrušiti vlado in ustanoviti socialistično republiko. Po ustavi iz leta 1990 je Nepal namreč parlamentarna monarhija. V spopadih v zadnjih šestih letih je bilo ubitih več kot 2200 ljudi.
Na pogovorih s kraljem Gjanendro, premierom Šerom Bahadurjem Deubo in vrhovnim poveljnikom Prajvalom Rano je ameriški državni sekretar sicer zahteval časovno omejitev izrednih razmer, ki v Nepalu zaradi nasilja maoistov veljajo že od 26. novembra lani, in spoštovanje človekovih pravic.
Poleg tega se je Powell zavzel tudi za to, da se nepalske oblasti spopadejo z nepravilnostmi na področju sociale in gospodarstva, s korupcijo in da sprejmejo ukrepe za razvoj gospodarstva. Powell naj bi se v soboto z nepalskim vojaškim vodstvom pogovarjal o morebitni ameriški vojaški pomoči Nepalu.
Powell je najvišji izmed ameriških politikov, ki so doslej obiskali Nepal. Iz Katmanduja bo v soboto odpotoval proti Tokiu, kjer se bo 21. in 22. januarja udeležil donatorske konference za obnovo Afganistana.