Tujina

Pozitivna ocena Slovenije

Washington, 28. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški State Department je v svojem letnem poročilu o stanju človekovih pravic po svetu Slovenijo ocenil sorazmerno pozitivno.

Slovenija je bila delečna kritike zaradi neurejenega statusa romske skupnosti (foto: PopTV)
Slovenija je bila delečna kritike zaradi neurejenega statusa romske skupnosti (foto: PopTV) FOTO: POP TV

Težave ostajajo iste

V letošnjem poročilu, ki Sloveniji namenja dvanajst strani, je naša država ocenjena podobno kot lani. State Department ugotavlja, da je stanje človekovih pravic večinoma zadovoljivo, vendar se še vedno pojavljajo kršitve.

Med njimi poročilo posebej omenja vprašanje izbrisanih in neurejen status romskega prebivalstva. Resnejši problem ostaja tudi nasilje nad ženskami, idealno pa ni niti delo medijev. Ti naj še vedno ne bi predstavljali vseh političnih in ekonomskih interesov, med novinarji pa naj bi bilo tudi preveč samocenzure. Poročilo omenja tudi reševanje primera napada na preiskovalnega novinarja Mira Petka in navaja, da sodni proces, ki se je začel 20. maja lani, še vedno poteka. Prav preobremenjenost sodišč kar vodio do sodnih zaostankov, predstavlja največjo težavo slovenskega sodstva, še ugotavlja poročilo.

Brez presenečenj

ZDA kritizirajo Kubo, na zapore v tamkajšnjem Guantanamu pa pozabljajo, ugotavljajo kritiki.
ZDA kritizirajo Kubo, na zapore v tamkajšnjem Guantanamu pa pozabljajo, ugotavljajo kritiki. FOTO: Reuters

Po pričakovanjih je State Department med najhujše kršiteljice človekovih pravic uvrstil Severno Korejo, Iran, Sirijo, Kubo in Sudan, ostro kritizirajo tudi Kitajsko in Rusijo.

Severna Koreja ostaja ena najbolj brutalnih držav, ugotavljajo v poročilu. V tamkajšnjih taboriščih je namreč zaprtih kar 200 tisoč ljudi, ki umirajo zaradi nečloveških razmer. Tudi Sirija je izpostavljena kot država, kjer sistematično potekajo množične aretacije in mučenja, Kitajsko pa poročilo opredeljuje kot avtoritarno komunistično državo, ki vojno proti terorizmu izkorišča za zatiranje notranje opozicije. V Rusiji kritizirajo predvsem večanje moči Kremlja, pritiske na sodno vejo oblasti in zmanjševanje medijske svobode.

Med največje dosežke letošnjega leta pa v State Departmentu uvrščajo demokratične spremembe v Ukrajini, pa tudi v Iraku in Afganistanu.

Domača kritika

Poročilo je " višek hinavščine", saj ameriška vlada sama krši človekove pravice, so ostri kritiki.

Poročilo je bilo prvič doslej deležno kritik domačih človekoljubnih organizacij. Te so ameriškemu predsedniku Bushu poslale memorandum, v katerem so zapisale, da je ocenjevanje kršitev v drugih državah za administracijo "višek hinavščine", ker tudi sama krši mednarodne standarde in pravila o zaščiti človekovih pravic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.