Zdaj je na zvezni vladi, da stori prvi korak in predlaga reforme, je dejal ministrski predsednik Hessna iz zmagovite krščansko-demokratske unije (CDU) Roland Koch. Potrebno je, da vlada končno stori nekaj, vprašanje pa je, ali je kancler Schröder tega zmožen, je na novinarski konferenci dejal Koch. CDU je sicer obljubila, da bo sodelovala z vlado pri teh reformah. Tudi kancler Schröder je izrazil pripravljenost za sodelovanje s konservativno opozicijo glede reform na omenjenih področjih.
Videl sem, da ima CDU velik interes za sodelovanje in da nima namena blokirati strukturnih gospodarskih in socialnih reform. Zato predlog o sodelovanju sprejemam, je dejal Schröder. Nemški kancler je še povedal, da bi morale glavne naloge njegove vlade - reforme socialne pomoči, trga delovne sile, pokojnine in davkov - premostiti ovire v zgornjem domu nemškega parlamenta, bundesratu, kjer zasedajo predstavniki 16 zveznih dežel in kjer imajo sedaj krščanski demokrati absolutno večino. Prav zaradi tega se bo morala vlada po Schröderjevih besedah dogovarjati z opozicijo.
Predstavniki nemških gospodarskih krogov pa so CDU danes pozvali, naj sodeluje z vladajočo koalicijo socialdemokratov in Zelenih. Zdaj je konec predvolilnega boja in se je končno potrebno začeti pogajati. In tudi opozicija ima odgovornost, da konstruktivno sodeluje pri izgradnji prihodnje Nemčije, je dejal vodja nemške federacije za industrijo (BDI) Michael Bogowski.
CDU je zmagovalka nedeljskih volitev v nemških zveznih deželah Spodnja Saška in Hessen. Po prvih izidih je CDU pod vodstvom ministrskega predsednika Rolanda Kocha v Hessnu dosegla absolutno večino. Na Spodnjem Saškem pa je CDU sicer za las zgrešila absolutno večino, je pa s položaja najmočnejše stranke gladko izrinila socialdemokrate (SPD). Liberalcem (FDP) je uspel preboj v deželne zbore tako v Wiesbadnu kot v Hannovru. SPD je v obeh deželah izgubila glasove, Zeleni pa so jih pridobili.
V skladu s prvimi ocenami v Hessnu CDU ne bo več vezana na koalicijsko partnerico FDP. Na Spodnjem Saškem pa je vladavine SPD konec in ministrskega predsednika Sigmarja Gabriela bo najverjetneje zamenjal Christian Wulff (CDU). V Hessnu je volilnih upravičencev 4,3 milijona, na Spodnjem Saškem pa 6,1 milijona.
Analitiki ocenjujejo, da se je priljubljenost socialdemokratskega kanclerja Gerharda Schröderja znatno zmanjšala prav zaradi davčne politike, množične brezposelnosti in neprepričljivih gospodarskih reform.