
Skupina, med njimi tudi veliko republikancev, kritizira zunanjo politiko ameriškega predsednika Georgea Busha, zato je pozvala k njeni spremembi. "Vsi menimo, da je politika sedanje vlade v svoji glavni odgovornosti spodletela, torej zagotavljanju nacionalne varnosti in vloge svetovnega voditelja," so zapisali v pozivu.
Bushu očitajo, da ni imel posluha za interese prijateljev in tradicionalnih zaveznic ZDA in da je pokazal nespoštovanje do Združenih narodov. "Nikoli v svoji 225-letni zgodovini ZDA niso bile tako osamljene med narodi, nikoli se jih niso tako bali, nikoli jim niso tako malo zaupali," še meni skupina.
Zaradi Busheve politike se je varnost v državi poslabšala, trdijo podpisniki izjave, Bushu pa tudi očitajo, da je na podlagi 'dvomljivih informacij' v Iraku začel drago in slabo pripravljeno vojno z negotovim izidom. "Zalomilo se jim je zaradi obsedenosti z ameriško močjo, vojaško, v določeni meri tudi gospodarsko in zaradi pomanjkanja poglobljenih raziskav ter trezne presoje dejanskih razmer v svetu. Prepričani smo, da je nacionalna varnostna politika usmerjena v napačno smer. V zunanji politiki pa po nepotrebnem prevladuje vojaški vidik " meni nekdanji diplomat Robert Oakley.
Kabinet ameriškega predsednika najnovejših kritik še ni komentiral.