
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Paddy Ashdown in glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte sta v skupni izjavi po današnjem srečanju v Haagu pozvala parlament BiH k oblikovanju posebnega sodišča za vojne zločine.
Poslanci BiH naj bi se namreč v četrtek izrekli o ustavnih spremembah, potrebnih za oblikovanje takšnega sodišča, ki bi lahko prevzelo določene primere haaškega sodišča. Če ustavne spremembe ne bodo sprejete, bo to pomenilo "resno spodkopavanje" boja proti nekaznovanosti vojnih zločincev, sta menila sogovornika.
Po ocenah Del Pontejeve je "nujno, da parlament sprejme zakonodajo, da bi tako lahko BiH januarja prihodnje leto začela s procesi za vojne zločine."

Ashdown je po srečanju povedal, da mora Republika srbska nujno začeti konkretno sodelovati s haaškim sodiščem, drugače se bo morala soočiti z resnimi posledicami. Kot je dejal, mu je Del Pontejeva povedala, da je "v Republiki srbski mogoče res prišlo do sprememb v razpoloženju in da so se začeli zavedati," da morajo sodelovati s haaškim sodiščem. Vendar to ni dovolj.
"Nič drugega ni pomembno, niti besede, niti geste, samo konkretni rezultati," je, kot je dejal Ashdown, v pogovoru poudarila glavna haaška tožilka. "To pomeni aretacije. Dokler se to ne zgodi, ima Del Pontejeva vso pravico govoriti o pomanjkanju sodelovanja s Haagom. Če bo tako, bom moral razmisliti o nekaterih zelo, zelo resnih posledicah," je dodal Ashdown.