Konferenca, ki sta jo slovesno odprla generalni sekretar ZN Kofi Annan in južnoafriški predsednik Thabo Mbekiki, bo poskušala človeštvo spodbuditi v borbi proti vsem oblikam rasne diskriminacije. Kljub drugačnim napovedim se bodo konference navsezadnje udeležile tudi ZDA in Izrael. Izrael je zastopan z delegacijo na nižji ravni. Ta se bo borila proti obtožbam arabskih držav, ki judovski sionizem enačijo z rasizmom.
Na različna mnenja držav glede rasizma se je po otvoritvi konference odzvala mednarodna organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International. Njena generalna sekretarka Irene Khan je sodelujoče države pozvala, naj gredo pri pogovorih o rasizmu dlje od svojih neposrednih interesov, in dodala, da "so vse države podvržene rasizmu", zato bi se mu morale odločno postaviti po robu in tako zagotoviti enakost vseh ljudi.
V ospredju pogovorov, ki se jih bo udeležilo 14 državnih voditeljev, med njimi tudi kubanski predsedniki Fidel Castro in palestinski voditelj Jaser Arafat, in predstavniki več kot 150 držav, bodo razmere na Bližnjem vzhodu in vprašanje poprave krivic, ki jih je povzročilo suženjstvo. Države udeleženke bodo pregledale dosedanji napredek v boju proti rasni diskriminaciji in pozornost namenile sredstvom za učinkovitejši boj proti mednarodnemu rasizmu. Ob koncu konference, predvidoma 7. septembra, pa naj bi sprejeli politično deklaracijo in akcijski načrt.
Konference se udeležuje tudi slovenska delegacija na čelu z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in vodjo delegacije DZ v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope, poslancem Romanom Jakičem. Rupel bo pred udeleženci konference predvidoma nastopil v nedeljo, 2. septembra.