Po smrti hrvaškega generala Slobodana Praljaka so posumili, da sta bili v povzavi z dogodkom storjeni dve kaznivi dejanji po nizozemskih zakonih. Prvo naj bi se nanašalo na to, da je substanca, ki jo je Praljak spil na sodišču, prepovedana po zakonu o zdravilih. Preiskava je pokazala, da je šlo za kalijev cianid, raztopljen v vodi. Kljub temu, da je substanco težko kupiti, pa posedovanje ni kaznivo dejanje, poroča dnevnik.hr.
Kako je strup prišel na sodišče?
Preiskovali so tudi sum kaznivega dejanja pomoči pri pripravi samomora. Skušali so ugotoviti, kako so strup prinesli na sodišče.
Pregledali so posnetke nadzornih kamer, zaslišali priče in pregledali dokumente, nosilce podatkov ter prostore, v katerih je Praljak živel. Kljub temu niso odkrili, kako je Praljak prišel do strupa.
Na posnetkih tako iz zapora kot na tistih iz sodišča niso našli nobenih dokazov, da bi kdorkoli kadarkoli Praljaku izročil kaj sumljivega. Na posnetku, neposredno preden je popil strup, tudi ni razvidno, od kod je vzel stekleničko.
Praljak je pred branjem sodbe kratek čas preživel tudi v dveh prostorih sodišča, ki nista pod videonadzorom. Bil je na stranišču in v prostoru za pridržanje, neke vrste čakalnici. Oba prostora so natančno pregledali in niso odkrili ničesar posebnega.
O samomoru naj bi razmišljal že dlje časa
Praljak naj bi o samomoru razmišljal že dlje časa, kar so preiskovalci ugotovili tudi iz izjav prič. Tako je recimo naročil, naj pripravijo njegove stvari, jih pošljejo na Hrvaško, ob različnih priložnostih se je poslavljal od določenih oseb.
Priče so si to razlagale z dejstvom, da se njegovo sojenje bliža koncu, a po njegovi smrti so našli tudi poslovilno pismo, v katerem je Praljak svoji družini sporočil, da se je že davno odločil končati svoje življenje, če ga spoznajo za krivega.
Preiskovalci ne morejo izključiti možnosti, da je Praljak strup posedoval že dlje časa. Kalijev cianid se namreč lahko hrani v suhi obliki, že majhna količina tega strupa pa je smrtonostna, zato ni tako nenavadno, da je vnos te stvari ostal tako neopažen, še piše dnevnik.hr.
Spomnimo, na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije se je ob izreku dokončne sodbe šestim Hrvatom iz BiH zgodila drama. Praljak, ki ga je sodišče obsodilo na 20 let zapora, je med izrekom zavpil, da ni vojni zločinec in popil strup, pozneje pa v bolnišnici umrl.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.