
Nova obtožnica zoper nekdanjega vodjo republikanske večine v predstavniškem domu ameriškega kongresa izvira iz kršitev zakona o financiranju volilnih kampanj. V najslabšem primeru za pranje denarja DeLayju teoretično grozi celo dosmrtna ječa.
Tožilec bo skušal dokazati, da je Tom DeLay leta 2002 sodeloval pri zbiranju denarja za volilne kampanje državnih kongresnikov Teksasa od podjetij, kar v tej ameriški državi ni povsem dovoljeno. Denar od podjetij se je nakazal v Washington na nacionalni sedež republikanske stranke, od koder pa so ga opranega nakazali nazaj posameznim teksaškim kandidatom.
DeLay je moral pred dnevi odstopiti s položaja vodje republikanske večine, saj njegovi stranki lani ni uspelo spremeniti etičnih pravil, po katerih mora kongresni vodja odstopiti s položaja, če je obtožen kaznivega dejanja.
DeLay je v izjavi za javnost znova zanikal vso krivdo in zatrdil, da se je tožilec Earle spustil na novo dno zlorabe položaja. Earle naj bi se po DeLayjevih besedah zavedal, da je obtožnica iz preteklega tedna povsem neutemeljena, zato jo sedaj skuša dopolniti. DeLayjevi odvetniki so namreč v ponedeljek zahtevali, da se prva obtožnica zavrže z utemeljitvijo, da zločin sodelovanja v zaroti ni predviden v teksaškem volilnem zakonu. Earle naj bi zaradi tega za vsak primer dodal še obtožnico o pranju denarja.
DeLayjevi odvetniki so tožilca prav tako obvestili, da se obtoženi sedaj sklicuje na zastaralni rok treh let. DeLay se je doslej počutil dovolj varnega, da se na zastaralni rok še ni skliceval.