Konkretno gre za primer Britanke, katere partner, ki je spremenil spol iz ženskega v moškega, po britanskem zakonu ne bi bil upravičen do prejemanja vdovske pokojnine, saj partnerja ne moreta skleniti veljavne zakonske zveze. Britanka se je na Sodišče Evropskih skupnosti pritožila, saj naj bi bilo tako ravnanje diskriminatorno glede na to, da je 20 let plačevala prispevke za pokojninsko zavarovanje. Sodišče je primer vrnilo v obravnavo britanskemu sodstvu, ki mora preučiti dejstva v luči veljavne evropske zakonodaje.
Velika Britanija bo omilila diskriminacijo
Res pa je, da bo ta primer morda kmalu razrešen, saj so se britanske oblasti novembra lani odločili za spremembo zakona, ki naj bi po novem transseksualcem dovolil spremembo rojstnega lista in torej poroko z novim spolom.

Transseksualci bodo v skladu z novo zakonodajo morali dokazati, da imajo diagnozo spolne disforije, stanja, za katerega so značilna močna občutja osebe, da je napačnega spola. Dokazati bodo morali tudi, da z novim spolom živijo že vsaj dve leti ter da spola ne nameravajo ponovno spreminjati. Velja pa omeniti še, da nov zakon v skladu z načeli cerkve duhovnikom daje pravico, da zavrnejo opravljanje poročnega obreda, če je kateri od zaročencev transseksualec.