Ruski pravoslavni verniki so se polnočnic množično udeležili kljub hudemu mrazu, ki je prizadel državo. V Moskvi se je živo srebro danes spustilo celo pod minus 28 stopinj Celzija. Opolnoči so po vsej državi zadoneli cerkveni zvonovi. Ruski predsednik Putin je vernikom voščil že v ponedeljek in jim zaželel veliko miru in sloge. Številni ugledni ruski politiki pa so bili na polnočnici v katedrali Kristusa odrešenika v Moskvi, ki jo je daroval ruski patriarh Aleksej II.
Pravoslavna cerkev se ravna po julijanskem koledarju
Pravoslavna cerkev ni priznala koledarja, ki ga je leta 1582 uvedel papež Gregor XIII., znanega kot gregorijanski koledar, zato pravoslavni verniki božič, dan Kristusovega rojstva, za razliko od katoliških praznujejo 7. januarja. Po julijanskem koledarju se ravnajo srbska, ruska in gruzijska pravoslavna cerkev, patriarhije v Jeruzalemu, Aleksandriji in Antiohiji ter Sveta gora in Starokoledarniki v Grčiji.
Za božič v Srbiji spečejo poseben kolač, t.i. česnico, v katerega dajo srebrn ali zlat kovanec kot dar za Jezusa, nato pa jo razdelijo na toliko delov, kolikor ljudi živi v hiši. Pred božičem srbski pravoslavni verniki po domovanju posujejo slamo, s čimer njihov dom simbolično postane betlehemski hlevček, v katerem se je rodil Jezus Kristus. V Rusiji za božič tradicionalno spečejo raco, ki o nadevajo z jabolki, marelicami, slivami in orehi.