Ob božiču je tradicija, da naj bi ljudje pozabili na vse spore. V pravoslavnih cerkvah po vsem svetu pa so današnji dan začeli s polnočnicami.
Nekaj tisoč romarjev je na večer pred božičem prispelo v baziliko Kristusovega rojstva v Betlehemu na Zahodnem bregu. V mestu sicer veljajo poostreni varnostni ukrepi. Palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu tudi letos in tako kot ob katoliškem božiču niso dovolili, da bi se udeležil polnočnice v baziliki Kristusovega rojstva. Po krščanskem verovanju se je namreč v Betlehemu rodil Jezus Kristus.
V Rusiji je patriarh pravoslavne cerkve Aleksej II. v torek zvečer v poslanici, ki so jo predvajale vse ruske televizijske postaje, vernikom čestital ob pravoslavnem božiču. Vernikom je zaželel miru, veselja, ljubezni in dobrega zdravja ter da bi jim Bog pomagal skozi življenje. Aleksej II. je nato opolnoči daroval tudi mašo v cerkvi Kristusa Odrešenika v bližini Kremlja v Moskvi. Ruski predsednik Vladimir Putin pa se je polnočne maše udeležil v mestu Suzdal, kjer je trenutno na počitnicah. V Rusiji sta približno dve tretjini od 144 milijonov prebivalcev pravoslavnih vernikov.
V Indoneziji, največji muslimanski državi na svetu, so pravoslavni verniki božič praznovali v novozgrajeni cerkvi Svetega Tomaža iz Moskve.
V Srbiji je patriarh Pavle ob božiču na vse vernike srbske pravoslavne cerkve (SPC) in pravoslavne orhidske arhiepiskopije naslovil tradicionalno poslanico. "Čas je, da si priznamo tudi pred Bogom, kako je naše življenje, nedostojno slavnega krščanskega imena, prispevalo h krizam, v katerih smo se znašli. Gospod nas ima rad in nas ne bo zapustil, vendar se še vedno čutimo dovolj ne Boga ne svojih grehov. Se ne kesamo," je med drugim zapisal.
Srbska in črnogorska pravoslavna cerkev sta sicer sveti večer v več črnogorskih mestih obeležili ločeno. Na Cetinju sta cerkvi ločeno na ogenj položili suho poleno, t.i. badnjak. SPC v Črni gori je badnjak položila pred cetinskim samostanom, medtem ko so predstavniki črnogorske pravoslavne cerkve (ČPC) to istočasno storili na Trgu kralja Nikole. SPC je badnjake položila v vseh črnogorskih mestih, medtem ko so verniki ČPC zbrali v Podgorici, Danilovgradu, Nikšiću, Baru, Beranama in Mojkovcu.
Pred božičem srbski pravoslavni verniki poleg badnjaka po hišah posujejo slamo, s čimer njihov dom simbolično postane betlehemski hlevček, v katerem se je rodil Jezus Kristus. Za božič v Srbiji spečejo tudi poseben kolač, t.i. česnico, v katerega dajo srebrn ali zlat kovanec kot dar za Jezusa, nato pa jo razdelijo na toliko delov, kolikor ljudi živi v hiši. V Rusiji za božič tradicionalno spečejo raco, ki o nadevajo z jabolki, marelicami, slivami in orehi.
Božič so praznovali tudi pravoslavni verniki na Poljskem. Nekaj sto tisoč je proslavljanje božičnih praznikov začelo s blagoslovitvijo peciva in žita v cerkvah. Na vzhodu Poljske, kjer je veliko mešanih zakonov, so v številnih družinah še drugič praznovali božič.