Tujina

Pred zgodovinskim vrhom srečanje na demarkacijski črti

Seul, 26. 04. 2018 09.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
An.V./STA
Komentarji
3

Južnokorejski predsednik ter severnokorejski voditelj se bosta pred zgodovinskim vrhom srečala na demarkacijski črti, ki Korejski polotok deli na Severno in Južno Korejo. Prebivalci obeh držav pa njuno srečanje glasno pozdravljajo.

Kim Džong Un in Moon Jae In se bosta jutri srečala na zgodovinskem vrhu. Še pred tem pa se bosta rokovala na demarkacijski črti. 

Voditelja se bosta zatem sestala v obmejni vasi Panmunjom na južni strani demilitariziranega območja. Kim bo prvi severnokorejski voditelj, ki bo stopil na južnokorejska tla po koncu korejske vojne.

Kot je povedal vodja kabineta južnokorejskega predsednika Im Jong Seok, bo v severnokorejski delegaciji tudi voditeljeva sestra Kim Jo Jong, ki se je februarja udeležila slovesnosti ob odprtju olimpijskih iger v južnokorejskem Pyeongchangu.

Ljudje pozivaju k miru in enotnosti.
Ljudje pozivaju k miru in enotnosti. FOTO: AP

Zastava poenotenja v rokah prebivalcev obeh Korej

Nekaj deset prebivalcev obeh Korej je danes organiziralo shod v podporo srečanja obeh voditelja. Podpirajo jutrišnji vrh obeh Korej, v rokah pa so v znak strinjanja nosili zastave poenotenja in gesla s pozivom k miru. 

Zastava prikazuje celoten zemljevid Korejskega polotoka. Simbolično bo manjša zastava tudi na večerji, ko bo krasila krožnik s sladico. 

Menihi pa so že ponoči udarili na gong, da bi voditeljema zaželeli srečo. 

Moon upa, da bosta s Kimom na srečanju položila temelje za mirovni sporazum. Ta bi nadomestil krhko prekinitev ognja, ki velja od konca korejske vojne, do takrat pa bosta Koreji tehnično še vedno v vojni.

Na poti do tega cilja so številne ovire. Južna Koreja ima dogovor z zaveznico ZDA, da je mirovni sporazum možno skleniti samo v primeru popolne razgradnje severnokorejskega jedrskega programa. Je pa vprašanje, ali se bo Severna Koreja, ki je vrsto let vlagala velika sredstva v razvoj jedrskega orožja, pustila prepričati v ukinitev programa.

Po pogovorih bosta Kim in Moon po napovedih Seula posadila bor iz leta 1953, ko je bil podpisan dogovor o prekinitvi ognja.

Pred koncem vrha bo južnokorejski predsednik gostil še banket, potem pa se bo severnokorejski voditelj vrnil v domovino.

Seul je pred vrhom pod precejšnjim pritiskom, saj bo od rezultatov tega srečanja odvisno tudi načrtovano srečanje Kima z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Trump je v zadnjem času omenjal začetek junija kot možen datum srečanja s Kimom, ki je v začetku leta mnoge presenetil s pripravljenostjo na zmanjšanje napetosti.
 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ServerAUTOMATIC
26. 04. 2018 16.11
+0
Kim je obupal. Očitno se v njegovi državi pripravlja bankrot.
JApajaDAja
26. 04. 2018 11.52
+0
kim postaja ponižen? vzrok je razsutje-dobesedno, poligona na zadnjem testiranje nuklearnih raket...kitajci imajo satelitski posnetek....vprašanje je, koliko je tam radiacije!
gcek
26. 04. 2018 18.06
Ne nakladajta to dela z navodili Kitajske in Rusije samo vidva to ne vidita to je za Ameriko strup njim odgovarja ,da so vse povsod napete situacije lp.