Po podatkih predstavnika človekoljubne organizacije World Vision, Jamesa Mathengeja, je približno 400.000 ljudi, ki je ostalo brez domov, noč preživelo ob robu cest v mestu Gisenyi na meji z Ruando. Ker se lava približuje tudi temu mestu, reševalci razmišljajo, da bi begunce namestili v 40 kilometrov oddaljen begunski center, nedaleč od ruandskega mesta Ruhengeri.
Po podatkih geologov je vulkan Njiragongo še posebej nevaren, ker je zelo produktiven, njegova lava pa hitro teče. Njiragongo je na splošno znan po aktivnem jezeru lave, ki je nastalo pri prejšnjih izbruhih, ko vulkan ni proizvedel toliko lave, da bi se izlila čez krater.
Po podatkih sodelavcev Združenih narodov v državi je v izbruhu doslej umrlo najmanj 45 ljudi, lava pa je v beg proti sosednji Ruandi pognala okoli 400.000 ljudi. Tok lave je na desetkilometrski poti do mesta Goma pod sabo pokopal 14 vasi, mesto pa je popolnoma razdejano.
ZN so v DR Kongo poslali ekipo za koordiniranje pomoči beguncem, ZDA pa so poslale za 224.000 dolarjev hrane in oblačil.