Za večino v parlamentu je potrebnih 276 poslancev. Demokratična stranka levice (DSP) sedaj šteje 69 poslancev in je četrta največja stranka v parlamentu za opozicijsko Stranko pravična pot (DYP), ki ima 85 sedežev, in koalicijskima partnericama, Stranko nacionalistične akcije (MHP) Devleta Bahcelija (127 sedežev) in desnosredinsko stranko Anap z 79 sedeži.
DSP je imela pred začetkom vladne krize v Turčiji 128 poslancev, po 8. juliju pa je iz njenih vrst izstopilo 59 poslancev, od tega sedem ministrov.
77-letni Ecevit je opustil zamisel, da bo odstopil, če bo njegova koalicija izgubila večino, ne da bi čakal na zahtevo opozicije po odstopu. "Napovedal sem, da se bom umaknil, če bo vlada izgubila večino v skupščini, vendar ima Bahceli drugačno mnenje," je povedal. "Preučili bomo položaj, obstajajo namreč različna mnenja," je dodal Ecevit.
Reforme in predčasne volitve?
Premier Ecevit je sprva sicer dejal, da bo namesto novembra predlagal drug datum predčasnih volitev, ker so za državo pomembnejše reforme, za katere pa potrebuje več časa. Z reformami bi namreč Turčija rada pričela pogajanja o članstvu v EU.
Podpredsednik turške vlade Mesult Yilmaz je ob izjavi Ecevita dejal, da bo začel zbirati podporo v parlamentu, da bi do konca meseca glasovali o reformah, ki so že dlje časa glava spora med koalicijo in ultranacionalistično stranko MHP. Namestnik turškega premiera in vodja MHP Bahceli je včeraj izrazil željo, da bi Ecevitova vlada ostala na oblasti do predčasnih volitev, ki bi morale biti po njegovem mnenju novembra.