
V Pretorii v Južnoafriški republiki so se danes sestali voditelji držav Afriške unije, ki razpravljajo o načinih za končanje štirimesečnih spopadov v Libiji. Po koncu pogovorov so sporočili, da je libijski voditelj Moamer Gadafi privolil v to, da v pogajanjih o rešitvi konflikta ne bo sodeloval.
V izjavi po koncu pogovorov, ki je sicer niso podrobneje komentirali, so štirje afriški predsedniki po poročanju tujih tiskovnih agencij pozdravili Gadafijevo odločitev, da "ne bo del pogajalskega procesa". Ponovili so tudi svoj poziv k takojšnji prekinitvi ognja v Libiji, začetku pogajanj o tranziciji v demokracijo ter končanju Natovih napadov na Libijo.
Južnoafriški predsednik Jacob Zuma je na srečanju v Pretorii tako Gadafija kot uporniški prehodni nacionalni svet pozval, naj sprejmeta kompromise, ki bi pripeljali do sporazuma in konca krvavega konflikta. "Rešitev v Libiji mora biti politična in je v rokah libijskega ljudstva," je dejal Zuma.
Obenem je Zuma znova obtožil Nato, da je pri napadih na Libijo presegel pooblastila Združenih narodov, in poudaril, da resolucija Varnostnega sveta ZN, ki jo je podprla tudi Južnoafriška republika, ne predvideva "spremembe režima ali političnega umora" Moamerja Gadafija.
Libijski uporniki so v soboto sicer dejali, da že v kratkem pričakujejo nov predlog za rešitev krize s strani Gadafija. Poudarili so, da želijo čim prej končati spopade ter da so Gadafiju vedno puščali nekaj prostora za odhod.
"Poglobili se bomo v vsakršen predlog, ki ga bomo prejeli, če bo le predvideval odhod Gadafija in njegovega režima z oblasti," je povedal podpredsednik prehodnega nacionalnega sveta Abdel Hafiz Goga.

V Libiji so medtem vse glasnejša ugibanja, da Gadafi razmišlja o odhodu iz Tripolija, uporniki pa da naj bi sprejeli njegov izgon na oddaljeno lokacijo v državi.
Predstavnik libijske vlade Musa Ibrahim je sicer danes zatrdil, da Gadafi nima nikakršnega namena odstopiti z oblasti, prav tako pa ne namerava zapustiti Libije. "Ne bomo se vdali nekakšni kriminalni tolpi, ki je zavzela naša mesta. Ne bomo se vdali kriminalni organizaciji Nato. Še naprej se bomo borili," je dejal Ibrahim.
Nov udarec so medtem v soboto libijskemu režimu zadali nogometaši libijske državne reprezentance, ki so stopili na stran upornikov. Predstavniki upornikov so to gesto že pozdravili in poudarili, da izkazana podpora kaže na zahtevo mladih po svobodi.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.