Pozitivno bi vplivala tudi na Makedonijo in Vojvodino, stvari bi se začele premikati v pozitivni smeri in marsikateri problem bi odpadel, je bil na novinarski konferenci v Ljubljani še prepričan slovenski predsednik Janez Drnovšek.
Njegov predlog urejanja prihodnjega statusa Kosova pa je po njegovih besedah uravnotežen in je v interesu tako srbske kot albanske strani.
"Če bi ga mednarodna skupnost podprla in ga v dogovoru z obema stranema uveljavila, bi bila sama bistveno razbremenjena, strani pa bi se rešili hipoteke iz preteklosti in se usmerile v evropsko perspektivo," je bil prepričan Drnovšek. "To je naš interes. Zainteresirani smo za stabilne rešitve v regiji, za to, da se celotna regija usmeri v evropsko perspektivo," je dodal.
V zadnjem pismu s predlogi glede urejanja prihodnjega statusa Kosova, ki ga je Drnovšek naslovil na mednarodno skupnost naslovil, je sicer poudaril, da je bistven element politične rešitve tega vprašanja položaj srbske manjšine na Kosovu, ki ji bo treba zagotoviti varnost in ustrezno stopnjo avtonomije. Poleg tega vidi Drnovšek ključ za rešitev v opredelitvi eksteritorialnega statusa za največje kulturne, verske in zgodovinske srbske spomenike na Kosovu.
Kontaktna skupina v Washingtonu
V Washingtonu se bo sicer za zaprtimi vrati sestala kontaktna skupina za Kosovu, katere članice so ZDA, Velika Britanija, Nemčija, Francija, Italija in Rusija, naj bi se sešla v Washingtonu in se po napovedih beograjskih medijev za zaprtimi vrati dogovorila o nekaterih praktičnih vprašanjih, ki zadevajo bližnja pogajanja o prihodnjem statusu Kosova. Sestanka naj bi se udeležil tudi na novo imenovani posebni odposlanec ZN za pogajanja Martti Ahtisaari.
Vrh SČG ponovil svoje stališče
Pred sestankom kontaktne skupine se je sešel tudi državni vrh SČG in podprl načela, ki jih je srbski premier Vojislav Koštunica glede Kosova razgrnil na seji Varnostnega sveta Združenih narodov 24. oktobra. Takrat je izpostavil, da bo treba med bližnjimi pogajanji o prihodnjem statusu Kosovu poiskati kompromis, v katerem ne bo vsiljenih rešitev. Kot so sporočili iz kabineta predsednika SČG Svetozarja Maroviča, gre za načela, ki temeljijo na mednarodnem pravu, v uradnem sporočilu pa je posebej izpostavljeno načelo spoštovanje suverenosti in ozemeljske nedotakljivosti demokratičnih držav.
Rugova izpostavil opredelitev prebivalcev Kosova
Predsednik Kosova Ibrahim Rugova je v pismu t.i. kontaktni skupini za Kosovo poudaril, da so prebivalci Kosova opredeljeni za neodvisno in suvereno državo, ki se bo zavzemala za polno povezavo z Evropsko unijo in zvezo NATO ter za stalno prijateljstvo z ZDA, so poročali srbski medij.
Grožnje kosovskim poslancem
Samooklicana Armada za neodvisno Kosovo (ANK) je zagrozila poslancem kosovskega parlamenta, da bodo zanje nastopili "hudi časi", če ne bodo sprejeli deklaracije in z njo razglasili neodvisnosti Kosova, so poročali srbski mediji.
O paravojaški skupini ANK kot naslednici nekdanje Osvobodilne vojske Kosova (OVK) so prištinski in srbski mediji prvič poročali že prve dni oktobra, vendar ji mirovne sile KFOR ne pripisujejo posebnega pomena.
Poveljnik ANK naj bi bil polkovnik Luigi, ki je podpisal tudi današnje sporočilo za javnost, v katerem zahteva od vodilnih strank kosovskih Albancev in pokrajinskih oblasti, naj poskrbijo za sprejetje deklaracije o neodvisnosti Kosova. "Če poslanci ne bodo delovali v skladu z mandatom, ki so ga dobili od volivcev, se bodo soočili s hudimi časi", grozi poveljnik ANK.