Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je danes popoldne prispel v Beograd, kjer se je na pogovorih o o preoblikovanju jugoslovanske federacije že sestal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. Solana se bo na ločenih pogovorih srečal tudi s črnogorskim predsednikom Milom Đukanovićem in srbskim premierom Zoranom Đindićem.
Solana je na nedavnem srečanju Đukanoviću v Bruslju izročil predlog unije o prihodnji ureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro, ki naj bi po poročanju medijev vseboval tudi predlog o zamrznitvi razpisa referenduma v Črni gori za tri do pet let. Solana sodeluje v pogajanjih že od konca lanskega leta, vlade EU pa se predvsem bojijo novih sprememb balkanskih meja, kar bi lahko pripeljalo do novih nestabilnosti na tem območju.
Med vladavino Slobodana Miloševića se je Črna gora politično in ekonomsko odmaknila od Beograda, tako da po mnenju Đukanovića formalna samostojnost Črne gore bolj ustreza dejanskim razmeram. Črnogorski voditelji vladne koalicije se zavzemajo za referendum o samostojnosti, ki naj bi ga izvedli maja letošnje leto, pri tem pa ne vidijo potrebe za spremembami meja. Srbski voditelji predlagajo reformo federacije, po besedah Zorana Đinđića pa bodo predlog pripravili v dveh do treh mesecih.
Po mnenju zahodnih diplomatov je v Solanovem predlogu prisotna sprejemljiva kompromisna rešitev, s katero bi Črna gora dobila veliko mero avtonomije, ostala pa v federaciji. Đukanović na predlog še ni odgovoril. Po pisanju črnogorskih medijev predlog EU vsebuje spremembo imena federacije, selitev nekaterih ministrstev iz Beograda v Podgorico in petletni moratorij na referendum o samostojni Črni gori. Jugoslovanski predsednik Koštunica je že dejal, da je optimističen in da sta obe strani blizu dogovora in "novega začetka v njuni skupni zgodovini".