V gruzijski prestolnici Tbilisi so v sredo zvečer izbruhnili spopadi med opozicijskimi protestniki in policijo, v katerih je bilo ranjenih 22 protestnikov, šest policistov in novinar. Okoli 8000 pripadnikov opozicije je pred gruzijskim parlamentom zahtevalo odstop predsednika države Mihaila Sakašvilija.
Po trditvah policije so poskušali demonstranti vdreti v poslopje policije, kjer so priprti nekateri pripadniki opozicije. Opozicija pa trdi, da so policisti proti njim streljali z gumijastimi naboji. Več ranjenih so odpeljali v bolnišnico, vendar nihče med njimi nima hujših poškodb.
Do izgredov je prišlo le dan po domnevnem poskusu vojaškega udara proti predsedniku države Sakašviliju, za katerega je ta okrivil Rusijo, češ da je želela preprečiti izvedbo vojaških vaj zveze Nato v državi. V Moskvi so takšne navedbe odločno zanikali.
Gruzijski predsednik je sicer po poročanju medijev v sredo zvečer že odpotoval v Prago na srečanje z EU, na katerem naj bi zaživelo t. i. vzhodno partnerstvo, oblika okrepljenega sodelovanja Unije z državami na njeni vzhodni meji.
Nasprotniki Sakašvilija v Gruziji protestirajo že od 9. aprila in zahtevajo, naj predsednik odstopi zaradi katastrofalnih posledic spopada z Rusijo lani poleti, obenem pa ga obtožujejo avtoritarnega vodenja države. V začetku množičnih protestov se sicer udeležuje vse manj ljudi. Sakašvili pozive k odstopu zavrača in pravi, da bo na položaju ostal do izteka mandata leta 2013. "Nihče nas ne bo ustavil. Dosegli bomo cilj, da bo Gruzija resnično demokratična država," pa je v sredo dejala Nino Burdžanadze, ki je bila Sakašvilijeva zaveznica z času rožnate revolucije leta 2003, danes pa je ena od vodij opozicije.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.