Med 42 francoskimi politiki, poslovneži in umetniki, ki so obsojeni zaradi skoraj pol milijarde evrov vredne prodaje orožja v Angolo med tamkajšnjo državljansko vojno, se je znašel tudi sin nekdanjega francoskega predsednika Francoisa Mitteranda.
Zdaj 62-letni Jean-Christophe Mitterrand, takrat svetovalec svojega očeta za Afriko, je sodeloval v pošiljanju ruskega orožja, vključno z nekaj deset tisoč minami, angolski vladi. Ta je bila namreč v 90. letih prejšnjega stoletja vključena v eno od najbolj krvavih afriških vojn, ki je za seboj pustila pol milijona mrtvih in več deset tisoč invalidnih.
Pariško sodišče je obtožence obsodilo tako na zapor kot tudi na vrtoglave denarne kazni, ker so angolskemu predsedniku Joséju Eduardu dos Santosu med letoma 1993 in 1998 poslali 170.000 zemeljskih min, 420 tankov, 150.000 granat, 12 helikopterjev in šest bojnih ladij.
Mitterand bo za svoja dejanja plačal dveletno pogojno kazen, poleg tega pa bo moral plačati 375.000 evrov, je odločilo sodišče, medtem ko je 82-letni Charles Pasqua, nekdanji francoski notranji minister, obsojen na enoletno kazen zaradi nelegalnega lobiranja.
Glavna akterja v aferi, poimenovani Angolagate, rusko-izraelski miljarder Arkadi Gaydamak in francoski poslovnež Pierre Falcone, sta bila prav tako spoznana za kriva. Oba bosta morala v zaporu preživeti šest let.
Tožilstvo je trdilo, da je angolski predsednik dos Santos, ki je še vedno na oblasti, prejel več milijonov evrov podkupnin, še bolj skrb zbujajoče pa je, da sta oba francoska predsednika, tako Mitterand kot Jacques Chirac, vedela za nezakonito trgovino, pa nista ukrepala. "Pravi razlog za to so ekonomski in strateški interesi v ozadju,“ je prepričan državni tožilec Romain Victor.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.