S tem pa od Danske prevzema tudi osrednjo prednostno nalogo, to je odgovornost za izvedbo največje širitve v zgodovini unije skladno z na najvišji ravni zastavljenim časovnim načrtom, ki za april predvideva podpis pristopne pogodbe z desetimi novimi članicami, tudi Slovenijo, nato pa bo petnajsterici in prihodnjim članicam za ratifikacijo pogodbe na voljo leto dni, kar naj bi omogočilo vstop novih držav v povezavo 1. maja 2004.

Po načrtih grškega predsedstva bo pristopna pogodba - ena sama za vseh deset držav - podpisana 16. aprila v Atenah, če bo le mogoče nekje v senci znamenite akropole. Pogodba, ki jo pripravlja posebna delovna skupina v okviru ministrskega sveta EU v Bruslju v sodelovanju z Evropsko komisijo, bo po napovedih končana do konca januarja.
Med prednostne naloge pa je grško predsedstvo uvrstilo tudi nadaljnje uresničevanje ciljev z vrha EU leta 2000 v Lizboni, ki povezavo vodijo na mesto najbolj konkurenčnega gospodarstva na svetu leta 2010. Politične in gospodarske negotovosti bosta premagali trdnost skupne evropske valute, ki je ena najmočnejših na svetu, ter širitev unije, so prepričani v predsedstvu, kjer poudarjajo tudi, da so za hitrejšo gospodarsko rast, zaposlovanje, blagostanje, boljšo kakovost življenja in trajnostni razvoj potrebne temeljite reforme.
Imigracijska politika je naslednja prednostna naloga grškega predsedovanja. Dokončna ureditev zakonitega priseljevanja, njegova povezava z razvojem, socialna in gospodarska integracija zakonitih priseljencev so področja, ki jim bo predsedstvo po napovedih namenjalo osrednjo pozornost. Prav tako pa bo pozornosti deležen njihov drugi pol - to so nezakonite imigracije. Nadzor nad njimi in odpravljanje vzrokov zanje so temeljne naloge povezave, predsedstvo pa po napovedih namerava poskrbeti za čimboljšo uresničevanje skupne politike na tem področju, ki jo je povezava definirala na vrhu v španski Sevilli junija 2002.
Zadnja, a še zdaleč ne najmanj pomembna prednostna naloga pa je krepitev vloge nove Evrope kot mednarodnega motorja miru in sodelovanja. Pod to kapo sodijo tako unijina prizadevanja za rešitev krize na Bližnjem vzhodu, krepitev odnosov z Rusijo ter partnericami, kot sta ZDA in Kanada, kot tudi boj proti mednarodnemu terorizmu in organiziranemu kriminalu. Se pa utegne zgoditi, priznavajo Atene, da bo vse te naloge zasenčilo formalno nenapovedano, a pripravljajoče se posredovanje mednarodne skupnosti na čelu z ZDA v Iraku.
Pod grškim predsedstvom v prvi polovici leta bosta potekali dve vrhunski zasedanji unije, 21. marca v Bruslju in 20. in 21. junija v Solunu, in pet mednarodnih vrhov, in sicer že omenjeni podpis pristopne pogodbe aprila ter Evropska konferenca, v kateri se EU sestaja z vsemi kandidatkami in še nekaterimi državami, takoj zatem, ter srečanja z Afriko, Rusijo ter državami Zahodnega Balkana, slednje ob solunskem vrhu.

S 1. julijem 2003 pa bo Grčija predsedovanje predala Italiji.
Prodi: Nove članice še ne bodo kmalu uvedle evra
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v pogovoru, ki ga je danes objavilo več evropskih časnikov (francoski Le Monde, španski El Pais in italijanska La Repubblica), dejal, da se bo evroobmočje s prihodnjimi novimi članicami Evropske unije razširilo "v prihodnosti, ki pa ni nujno zelo bližnja, in šele po opravljenih strogih testih. Novinke bodo podvržene enakim testom in enakim pričakovanjem, kot so jih morale izpolniti sedanje članice" evropske gospodarske in denarne unije (EMU), je opozoril Prodi, ob tem pa spomnil, da "vstop v EU absolutno ne pomeni tudi vstopa v evropski monetarni sistem".