Tujina

Predvolilni molk v Črni gori

Podgorica, 12. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Črni gori bo opolnoči začel veljati predvolilni molk pred lokalnimi volitvami, ki bodo potekale v sredo, 15. maja, v 19 od 21 črnogorskih občin. Volili ne bodo v Podgorici in Hercegnovem, kjer so bile predčasne volitve že spomladi 2000.

Milo Djukanović
Milo Djukanović FOTO: Reuters

V skladu z javnomnenjskimi raziskavami naj bi največ glasov dobili Demokratična stranka socialistov (DPS) črnogorskega predsednika Mila Djukanoviča in najmočnejša opozicijska stranka, Socialistična ljudska partija (SNP) Predraga Bulatoviča.

Črnogorski predsednik in vodja DPS Djukanovič je za podgoriški časnik Publika menil, da po lokalnih volitvah v sredo ne gre pričakovati večjih presenečenj, vendar je hkrati ocenil, da bi njegova in druge stranke demokratične usmeritve zanesljivo zabeležile boljši rezultat, če bi bile volitve nekaj mesecev pozneje. Vodja SNP Predrag Bulatovič pa upa, da bodo SNP in njeni koalicijski partnerki, Narodna stranka (NS) in Srbska ljudska stranka (SNS), združene v zvezi Skupaj za Jugoslavijo, zmagale v petnajstih črnogorskih občinah. Bulatovič je v pogovoru za podgoriški dnevnik Glas Crnogoraca zatrdil, da bo Djukanovičeva DPS kmalu "zrušena".

Črnogorska vlada je razglasila, da je dan volitev dela prost.

DPS je z donedavno koalicijsko partnerko Socialdemokratsko stranko (SDP) na oblasti v 13, SNP pa s SNS v sedmih črnogorskih občinah. V Ulcinju je na oblasti Demokratična zveza Albancev (DSA). Djukanovičeva DPS se bo samostojno potegovala za glasove volilcev v osmih občinah, v drugih pa skupaj z SDP Ranka Krivokapiča. Bulatovičeva SNP bo samostojno nastopila v štirih občinah, v nekaterih drugih pa skupaj s SNS Božidarja Bojoviča in NS Dragana Šoča. Tudi SNS in NS bosta v nekaterih občinah nastopili samostojno.

Liberalna zveza (LS) Miodraga Živkoviča, ki je donedavno podpirala manjšinsko vlado DPS in SDP, se bo v vseh občinah samostojno potegovala za potencialne glasove volilnih upravičencev. Tudi sedanje volitve ne bodo minile brez nekdanjega predsednika Črne gore in nekdanjega voditelja DPS Momirja Bulatoviča in vodje radikalcev (SRS) Vojislava Šešlja. Bulatovičeva Ljudska socialistična stranka (NSS) in Šešljeva SRS se bosta skupaj potegovali za naklonjenost Črnogorcev.

Volitev se bo udeležilo še štirinajst strank, ki pa po izsledkih javnomnenjskih raziskav nimajo skorajda nikakršne možnosti za prestop volilnega praga, kar naj bi veljalo tudi za predvolilno koalicijo Momirja Bulatoviča in Vojislava Šešlja. Največ glasov naj bi dobili Djukanovičeva DPS in Bulatovičeva SNP; izsledki javnomnenjskih raziskav črnogorskih agencij sicer kažejo, da se je po podpisu sporazuma o izhodiščih za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro znatno povečala priljubljenost zveze Skupaj za Jugoslavijo (SNP, SNS in NS), v enaki meri pa je upadla priljubljenost Djukanovičeve DPS. Na lokalnih volitvah v Črni gori je 311.491 volilnih upravičencev.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij