Tujina

Preiskava dogodkov v Dženinu

New York/Moskva/Tel Aviv/Ramala, 20. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ameriški odposlanec za Bližnji vzhod William Burns je ob obisku Dženina zadnje dogodke v uničenem palestinskem begunskem taborišču označil kot "človeško tragedijo". Izraelci pa so minulo noč vdrli v prostore več palestinskih ministrstev v Ramali. Vojska je znova zasedla tudi več vasi na Zahodnem bregu in pri Hebronu.

Po palestinskih navedbah so izraelski vojaki pri tem uničili večino notranje opreme, računalniški sistem ter dokumente in arhive. Poslopja ministrstev so bila v času vdora vojske prazna, saj v Ramali že več kot tri tedne velja stroga policijska ura. Po palestinskih podatkih je med triurno zasedbo ostalo nezasedenih le nekaj ministrstev.

Novi incidenti, nove žrtve

Na vhodu v judovsko naselbino Erez na severu območja Gaze je palestinski napadalec ustrelil nekega Izraelca, med streljanjem in metanjem bomb proti naselbini pa so ga ubili izraelski vojaki. Med napadom so izraelski oklepniki izstrelili tudi več granat na palestinsko policijsko postajo, ki je od Ereza oddaljena kakih 500 metrov. Na območju Gaze ob meji z Egiptom pa je bilo ranjenih šest Palestincev. Nanje so streljali izraelski oklepniki, ki so ščitili buldožerje, ki so tam izvajali dela.

Bush ponovno poziva

Ameriški predsednik George Bush je vodstvo Izraela, Palestincev in njihovih arabskih sosed pozval, naj sprejmejo potrebne "težke odločitve" za dosego miru in varnosti na Bližnjem vzhodu. Da bi premostili sedanjo krizo, morajo palestinske oblasti uresničiti svoje besede, s katerimi obsojajo terorizem. Izrael pa mora nadaljevati umik z zasedenih palestinskih ozemelj, je v rednem tedenskem radijskem nagovoru danes dejal Bush. Vse arabske države morajo ukrepati proti terorizmu v njihovi regiji. Vse udeležene strani pa morajo prenehati s financiranjem ali spodbujanjem terorizma ter jasno pokazati, "da morilec ni noben mučenik", ampak samo morilec, je še dejal Bush.

Nove zasedbe palestinskih ozemelj

Palestinski viri navajajo, da so izraelski tanki danes znova zasedli več vasi na območju Tulkarema na Zahodnem bregu in prijeli več ljudi. Tanki so vdrli tudi v več vasi pri kraju Dura pri Hebronu.

Burns obiskal Dženin

William Burns
William Burns FOTO: Reuters

Ameriški odposlanec za Bližnji vzhod William Burns je ob obisku palestinskega begunskega taborišča Dženin zadnje dogodke v uničenem taborišču označil kot "človeško tragedijo". Kar se je zgodilo v taborišču v času spopadov med izraelsko vojsko in oboroženimi Palestinci, je "tisočim palestinskim civilistom prizadejalo ogromno trpljenja", je dejal Burns, ki je spremljal ameriškega državnega sekretara Colina Powella na njegovi bližnjevhodni turneji in nato ostal na območju, kjer nadaljuje posvete s palestinskimi in izraelskimi predstavniki.

Burns je po poročanju izraelskega radia pozval Izrael, naj mednarodnim človekoljubnim organizacijam dovoli vstop v taborišče, in pozdravil resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki predvideva napotitev preiskovalne misije v begunsko taborišče Dženin.

Resolucija Varnostnega sveta

Zasedanje Varnostnega sveta ZN
Zasedanje Varnostnega sveta ZN FOTO: Reuters

Varnostni svet ZN bo v begunsko taborišče Dženin na Zahodnem bregu napotil preiskovalno komisijo, ki bo preverila dogajanje med izraelsko zasedbo taborišča. Doslej so reševalci na območju našli 39 trupel. VS ZN je odločitev sprejel soglasno. Resolucijo so predlagale ZDA, potem ko so grozile z vetom na arabski predlog resolucije, ki je bil manj prizanesljiv do izraela. Arabski predlog resolucije je zahteval "preiskavo pokola v Dženinu". Namestnik izraelskega veleposlanika v ZN Aaron Jacob je dejal, da Izrael ničesar ne skriva in nima nič proti raziskavi dejstev. Odgovornost za smrtne žrtve je pripisal palestinskim teroristom. Palestinske oblasti namreč trdijo, da so izraelske sile v taborišču ubile 500 Palestincev, kar pa Izraelci zanikajo, saj trdijo, da naj bi umrlo le nekaj deset ljudi.

Množično grobišče v Dženinu
Množično grobišče v Dženinu FOTO: Reuters

O znakih resnega kršenja človekovih pravic je poročala tudi Amnesty International, med drugim o uničevanju hiš, v katerih so bili ljudje, in o pobojih. Izraelski zunanji minister je nekaj ur pred sprejetjem resolucije Annanu sporočil, da Izrael pozdravlja prihod predstavnika ZN, ki bi razjasnil dejstva glede dogodkov v Dženinu. ZDA so sprva nasprotovale arabski resoluciji, ki bi zahtevala temeljito preiskavo pokola, po Peresovem klicu Annanu pa je ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte dejal, da si tudi oni želijo pojasnil, zato so predlagali svojo resolucijo, ki je bila sprejeta.

Erekat pozdravil resolucijo

Palestinski pogajalec Saeb Erekat je pozdravil resolucijo Varnostnega sveta, ki bi po njegovem mnenju lahko odkrila "množična grobišča". "To je korak v pravo smer in ocenjujemo, da se bo odločitev lahko izvajala takoj," je dejal Erekat. Ob tem je izrazil upanje, da bo mednarodna skupnost misiji dovolila uporabiti naprave, s katerimi bo lahko odstranila porušene hiše v Dženinu, pod katerimi naj bi Izrael skril množična grobišča.

Izrael pa je danes zavrnil Arafatov predlog o takojšnjem sojenju domnevnim morilcem izraelskega ministra za turizem Rehavama Zevija. Arafat bi lahko pet morilcev, ki jih je ščitil v svojem uradu v Ramali, že zdavnaj predal roki pravice, je dejal predstavnik izraelske vlade. Ministra Zevija je oktobra lani ubil pripadnik Ljudske fronte za osvoboditev Palestine (FPLP).

Arafat ustanovil posebno komisijo

Palestinski voditelj Jaser Arafat je ustanovil posebno komisijo, ki bo raziskala "vojne zločine", ki jih je zagrešil Izrael v palestinskih mestih. 10-članska komisija naj bi zbrala dokaze o vojnih zločinih na Zahodnem bregu, predvsem v Dženinu, Nablusu in Betlehemu. Komisija bo prizadevanja za izvajanje resolucije, ki jo je v petek sprejel Varnostni svet ZN in ki predvideva napotitev preiskovalne komisije v Dženin, usklajevala z mednarodno skupnostjo.

Še danes umik izraelskih sil?

Izraelska vojska se naj bi še danes umaknila iz nekaterih palestinskih mest
Izraelska vojska se naj bi še danes umaknila iz nekaterih palestinskih mest FOTO: Reuters

Kot je poročal izraelski radio se nameravajo izraelske enote še danes umakniti iz palestinskih mest Nablus in Ramala. Kljub temu pa bo vojska ostala v predelu Mukata v Ramali, kjer je sedež palestinskega voditelja Jaserja Arafata, ki ga še vedno obkoljujejo tanki.

Zaenkrat še ni nobenih znamenj, da se izraelske enote umikajo iz palestinskih mest, ki so jih zasedle v obsežni operaciji pred tremi tedni. Za zdaj tudi ostaja nejasno, kdaj se bo vojska umaknila iz Betlehema, kjer izraelski vojaki že dva tedna obkoljujejo baziliko Jezusovega rojstva. V njej se zadržuje več kot 200 oboroženih Palestincev in civilistov. Prizadevanja za razrešitev položaja so bila v minulih dneh neuspešna. Izrael namreč zahteva, da se palestinski policisti in domnevni skrajneži, zaprti v baziliki, predajo, kar pa slednji zavračajo.

Protesti v podporo Palestincem

Več protestnikov se je zbralo tudi pred izraelsko ambasado v Madridu
Več protestnikov se je zbralo tudi pred izraelsko ambasado v Madridu FOTO: Reuters

V Washingtonu je za danes napovedano zborovanje v podporo Palestincem, ki bo po napovedih organizatorjev največji tovrstni protest v ZDA doslej. Organizatorji pričakujejo več deset tisoč ljudi. Protestniki se bodo zbrali v bližini Bele hiše in se po ulici National Mall sprehodili do spomenika Georgea Washingtona na Kapitolu.

Aretirali fotografa agencije Reuters

Izraelska vojska je zadržala Palestinca Mahfouza Abu Turka, dolgoletnega sodelavca agencije Reuters, ki se je v soboto skupaj s še tremi novinarji vračal iz begunskega taborišča v Dženinu. Vojaki izraelske vojske naj bi preverili dokumente vseh novinarjev, za njegove pa je Rami Mardor, pomočnik vojaškega tiskovnega predstavnika, izjavil, da so bili sumljivi. Zato so ga pridržali, da ga bodo lahko zaslišali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10