Tujina

Prekinili Blairov govor

Bagdad/Kuvajt/London, 04. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nasprotniki vojne v Iraku so v britanskem parlamentu prekinili Blairov govor o sklepih Huttnove komisije.

Protestniki so s tribune za gledalce z vzkliki večkrat prekinili nastop britanskega premiera, v katerem je odgovarjal na poslanska vprašanja o iraški vojni. Na ukaz predsednika parlamenta Michaela Martina so zato tribuno za gledalce izpraznili, po desetminutnem premoru pa se je seja nadaljevala.

Tony Blair vztraja pri svoji odločitvi (Foto: Reuters)
Tony Blair vztraja pri svoji odločitvi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Blair je tokrat znova zagovarjal svojo odločitev o vojaški akciji v Iraku. "Odločitve me ni sram. Bila je pravilna. Država in naše varnostne sile morajo biti ponosne na to, kar smo dosegli," je dejal Blair.

Največja napaka zunanje politike

Nekdanji britanski zunanji minister Robin Cook je za britanski časnik The Independent izjavil, da je bila iraška vojna "največja napaka v britanski zunanji politiki vse od Sueške krize leta 1956". Z vojno v Iraku ni bil odstranjen niti en kos orožja za množično uničevanje, pa tudi nevarnost terorističnih napadov na Veliko Britanijo se s tem ni zmanjšala, meni Cook. Namesto tega je vojna spodkopala avtoriteto Združenih narodov, ustvarila prepad med evropskimi zavezniki, predvsem pa je škodila odnosom Velike Britanije z muslimanskimi državami, je dejal Cook.

Robin Cook je oster kritike Blairove zunanje politike (Foto: Reuters)
Robin Cook je oster kritike Blairove zunanje politike (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Enajst poslancev vladajoče laburistične stranke pa je protestiralo zaradi imenovanja Lorda Robina Butlerja za predsednika preiskovalne komisije o delovanju obveščevalnih služb pred napadom na Irak. Zaradi njegove preteklosti naj bi bila verodostojnost komisije omajana, trdijo parlamentarci. Butler je namreč v devetdesetih letih branil ministra tedanje konservativne vlade Johna Majorja, ki je bil tarča kritik zaradi ilegalne prodaje orožja v Irak. Butler je bil generalni sekretar tako konservativnih vlad Margaret Thatcher in Johna Majorja kot tudi Blairove laburistične vlade, dokler se leta 1998 ni upokojil.

Zanemarili opozorila strokovnjakov?

Predstavniki britanskih tajnih služb naj bi zanemarili opozorila strokovnjakov pred začetkom vojne v Iraku, da ta morda nima kemičnega in biološkega orožja. To naj bi za britanski časnik The Independent zatrdil nekdanji vodja oddelka za nuklearno, kemično in biološko orožje pri vojaški obveščevalni službi (DIS) Brian Jones. Kot pravi, je bilo po njegovi oceni stališče strokovnjakov DIS pri pripravi dosjeja o iraškem orožju za množično uničevanje septembra 2002 zanemarjeno, kar je privedlo do oblikovanja napačnega mišljenja o oborožitvenih zmogljivostih Iraka. "Ni bilo dokazov, da se je iraška vojska usposabljala za uporabo kemičnega in biološkega orožja celo desetletje," je dodal Jones.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10