Somalijski premier Ali Mohamed Gedi je v spremstvu 22 oboroženih vozil prispel v somalijsko prestolnico, kjer ga je pozdravilo več sto privržencev. Ponekod pa so izbruhnili tudi protesti, na katerih je več tisoč Somalcev izrazilo nasprotovanje etiopskim silam, ki podpirajo prehodno somalijsko vlado. Udeleženci demonstracij so prepevali protietiopske slogane, metali kamenje in sežigali gume, trgovci, ki so poskušali zaščititi svoje imetje, pa so streljali v zrak, da bi pregnali demonstrante. O poškodbah ali smrtnih žrtvah niso poročali.
Somalijska prehodna vlada, ki je v četrtek razglasila izredne razmere v državi, pa namerava medtem za tri mesece vzpostaviti hitra sodišča, s pomočjo katerih naj bi v tej nemirni državi vzpostavili red. Sile UIC, ki so se umaknile v pristaniško mesto Kismayo so medtem sporočile, da se silam prehodne vlade in etiopskim vojakom ne bodo predale, ampak bodo nadaljevale z gverilskimi napadi. Gedi je sicer izrazil željo po vzpostaviti tromesečne vladavine vojaškega prava, ki bi začelo veljati to nedeljo. Vladne sile naj bi tako znova vzpostavile red v državi.
Sile somalijske Zveze islamskih sodišč (UIC) so včeraj zapustile prestolnico Mogadiš. Somalijske vladne sile so sicer Mogadiš, iz katerega jih je poleti pregnal UIC, dosegle ob podpori etiopskih sil, ki so v nedeljo napovedale vojno Zvezi islamskih sodišč.
Sicer pa je večina v državi skeptična zaradi vladnega zanašanja na sosednjo Etiopijo - tradicionalnega nasprotnika, z večinsko krščansko populacijo.
Somalijski premier v Mogadišu
Gedi, ki so ga sile Zveze islamskih sodišč (OIC) skupaj z ministrom Huseinom Aididom in policijskim komisarjem Alijem Madobo junija pregnale iz Mogadiša, je že v četrtek poudaril, da želi nadzor nad Mogadišem uskladiti z voditelji civilne družbe in verskimi voditelji, ne pa tudi s pripadniki UIC. V Afgoji je danes napovedal, da se bo pred odhodom v Mogadiš ustavil v mestu Balad, kjer naj bi po njegovih besedah obiskali občino in tekstilno tovarno, v Mogadišu pa namerava obiskati pristanišče, letališče, predsedniško palačo, radio, ministrstvo za komunikacije in generalni štab policije.
Somalijska prehodna vlada, ki jo podpira etiopska vojska, je medtem Združene narode pozvala k obnovi poletov s humanitarno pomočjo v to nemirno državo, potem ko jih je Svetovni program za hrano zaradi varnostnih opozoril UIC ta teden ukinil. "Prehodna vlada je prižgala zeleno luč za humanitarne polete v Somalijo," je povedal predstavnik WFP Peter Smerdon in dodal, da točnega datuma pričetka letov še niso določili.
Somaliji vlada brezvladje od leta 1991, ko so različne skupine oborožencev strmoglavile diktatorja Mohameda Siada Barreja, nato pa se spopadle med sabo. Posredovanje ZN ni bilo uspešno in šele pred dvema letoma se je oblikovala vlada, ki pa ni nikoli prav zaživela. UIC je junija prevzela nadzor nad Mogadišem in večjim delom države, prehodna vlada pa je do nedeljskega začetka spopadov nadzorovala le majhen del države okoli mesta Baidoa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.