Tujina

Preplah zaradi ptičje gripe

Beograd/Ankara/Bukarešta/London, 16. 10. 2005 15.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Če bi ptičja gripa izbruhnila v Veliki Britaniji, bi lahko umrlo 50.000 ljudi. Preplah je zajel tudi Srbijo in Črno goro.

Mnoge države so že prepovedale rejo kokoši na prostem
Mnoge države so že prepovedale rejo kokoši na prostem FOTO: Reuters
Oblasti v Srbiji so sprejele različne ukrepe, objavile pa so tudi seznam telefonskih številk, na katere je mogoče sporočiti vse v zvezi s ptičjo gripo. Enako so ravnali tudi pristojni organi v Beogradu, ki ima približno 1,8 milijona prebivalcev in leži ob dveh velikih rekah, Savi in Donavi.

Preplah zaradi ptičje gripe je zajel tudi Srbijo in Črno goro, ki se je prav tako lotila priprav za obrambo pred morebitno pandemijo. Ne le zaradi sosedne Romunije, ki je po Turčiji druga evropska država, za katero so v Veliki Britaniji že potrdili okužbo živali s smrtonosnim virusom ptičje gripe tipa H5N1. V SČG je namreč nekaj večjih območij, ki so znana prezimovališča ptic selivk.

Ptice selivke se zdaj premikajo na jug, tako da je premik virusa od romunske delte Donave do Slovenije po tej poti malo možen. Bolj nevarno je, da bi bolezen prenesel človek zaradi recimo malomarnih ukrepov na ogroženih območjih.

Srbski in črnogorski mediji so pozorno povzemali vesti iz sveta o prvih okužbah, sprva tudi precej hudomušno. Vest iz Avstralije, da bodo na tej celini v primeru pandemije ptičje gripe najprej cepili "zdravnike in grobarje", je beograjske časnike vzpodbudila k ugibanju, kdo bo v Srbiji imel prednost. Kot so zlobno napovedovali, naj bi najprej zaščitili premiera in člane vlade ter skupščinske poslance. Zatem se je oglasilo ministrstvo za zdravje, ki je odločno zatrdilo, da bo tudi v Srbiji veljal enak vrstni red, kot ga je priporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

Ob prvih vesteh o okužbah ptic z virusom H5N1, najprej v Turčiji, nato pa še v Romuniji, je tudi v Srbiji nastal preplah med ljudmi. Ti so izpraznili vse zaloge protivirusnega zdravila tamiflu. Veliko povpraševanje je tudi po cepivu proti navadni gripi, ki pa ga ni v večini beograjskih lekarn, saj tudi še ne vedo, s katerim njenim sojem se bodo letos spopadali.

Trgovci si manejo roke

Gosi
Gosi FOTO: Reuters
Beograjčani so bolj ali manj resno vzeli priporočila lokalnih oblasti. Zabeležili so približno 30 primerov prijave mrtvih ptic. Kot je sporočila mestna veterinarska postaja, gre v glavnem za golobe, pri katerih niso zasledili nikakršnih simptomov ptičje gripe. Za tako veliko mesto, kot je Beograd, je "običajno" tolikšno število mrtvih ptic in ni nobenega razloga za paniko. Kot so še povedali dežurni inšpektorji, je veliko tudi lažnih pozivov, ki močno ovirajo njihovo delo.

Zato pa si roke manejo v tovarni za proizvodnjo sanitetne opreme v Gornjem Milanovcu, ki naj bi baje prva v Evropi iz Hongkonga nabavila posebni material za izdelovanje epidemioloških mask iz tako imenovane nano snovi. Gre za maske, ki so jih na Daljnem vzhodu množično uporabljali kot učinkovito obrambo proti sarsu, omenjena tovarna pa naj bi hipoma prodala prvih 50.000 kosov ter se že pripravila za proizvodnjo v treh izmenah. Tako naj bi vsak dan izdelali 10.000 kosov. Komplet s tremi maskami bo mogoče kupiti le v lekarnah, stane pa približno 300 tolarjev.

Ornitologi opozarjajo

Medtem ko v Italiji ponekod že beležijo celo 10 odstoten padec prodaje perutninskega mesa, Slovenci še naprej kupujemo perutninsko meso.

Srbski ornitologi so pred dnevi opozorili, da zaradi ptic selivk tudi SČG grozi nevarnost ptičje gripe. Kot so pojasnili, sta v Srbiji znani dve veliki prezimovališči ptic selivk. Eno je na severozahodu Vojvodine, gre pa za del velikega naravnega parka, ki si ga delita Srbija in Hrvaška, in ki ga v Vojvodini imenujejo Gornje Podunavlje, v sosedni državi pa Kopački rit.

Tudi drugo veliko prezimovališče ptic je ob Donavi in je prav tako znano lovišče. Imenujejo ga Labudovo okno in je na povsem nasprotnem, jugovzhodnem delu Vojvodine, deloma pa sega tudi v Srbijo. Grobo bi ga lahko omejili s trikotnikom Belo Cerkvo na severu, Smederevom na zahodu in Golubcem na vzhodu.

Največjo nevarnost predstavljajo ptice selivke
Največjo nevarnost predstavljajo ptice selivke FOTO: Reuters
Romunske oblasti nadaljujejo z izvajanjem potrebnih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa ptičje gripe. V regiji ob delti Donave so pobili več tisoč glav domače perjadi. Iz Turčije so sporočili, da so virus zajezili, tveganje za nov izbruh pa kljub temu ostaja. Visoki predstavnik britanskega ministrstva za zdravje Liam Donaldson pa ob tem opozarja, da bo v primeru pandemije nujno najprej razviti novo cepivo, saj je virus na obstoječa odporen.

Tretje veliko prezimovališče ptic selivk pa je Črna gora, zlasti ob Skadrskem jezeru, ki si ga delita Črna gora in Albanija.

Ukrepi

Črna gora je že 10. oktobra prepovedala lov na pernate živali. Prva jata ptic iz Sibirije pa je že "pristala" v manjši članici SČG. Državna veterinarska ustanova je sporočila, da imajo v republiki več območij, kjer je nevarnost, da se pojavi ptičja gripa. Eno je južno od Podgorice ob Skadrskem jezeru, drugo je jezero Krupac blizu Nikšiča ter območje reke Zeta, sledita pa občini Bar in Ulcinj s Šarskim jezerom in reko Bojano na skrajnem jugu Črne gore.

Črna gora je prav tako sprejela načrt za varstvo pred ptičjo gripo in program za preprečevanje, zatiranje in izkoreninjenje ptičje gripe, v ta namen pa je oblikovala tudi ustrezni štab. Oblasti v Podgorici so sporočile, da so začeli veljati ukrepi za drugo fazo varstva pred ptičjo gripo, ki že označuje neposredno nevarnost pred okužbo.

V Srbiji in Črni gori množično kupujejo zdravilo tamiflu
V Srbiji in Črni gori množično kupujejo zdravilo tamiflu FOTO: Reuters
Visoki predstavnik britanskega ministrstva za zdravje Liam Donaldson je opozoril, da bi lahko ptičja gripa v primeru pandemije v Veliki Britaniji zahtevala najmanj 50.000 smrtnih žrtev. V Veliki Britaniji namreč vsako zimo zaradi gripe umre 12.000 ljudi, ta številka pa bi lahko bila petkrat večja, če bi virus ptičje gripe, ki so ga odkrili v Aziji, Turčiji, Rusiji in Romuniji, mutiral v obliko, ki bi bila prenosljiva med ljudmi, je pojasnil.

Kot so pojasnili, bodo v tej fazi okrepili spremljanje ptic, ki so priletele s severa, pa tudi nadzor nad uvozom perutninskega mesa. Razglasitev tretje faze obrambe bi pomenila, da so na območju republike že zasledili navzočnost virusa ptičje gripe, vendar pristojni v Črni gori vseeno menijo, da do tretje in morebitne naslednje faze obrambe sploh ne bo prišlo.

Tudi v Srbiji so začeli ukrepati, za zdaj le s prepovedjo lova divjih ptic, čeprav vojvodinsko društvo za varstvo ptic meni, da bi bilo treba prepovedati lov na vse ptice, torej tudi domače. Na ravni republike so ustanovili center, ki naj bi imel v pristojnosti vse, kar zadeva ptičjo gripo. Pristojno ministrstvo je ponovno opozorilo, da je zelo majhna nevarnost, da bi virus ptičje gripe prinesle ptice selivke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10