Zgornji dom ruskega parlamenta, svet federacije, je danes soglasno potrdil zakon, ki državljanom ZDA prepoveduje posvojitev ruskih otrok. S tem so formalizirali "maščevanje" ZDA, potem ko je ameriški senat potrdil kontroverzni zakon, s katerim bi Američani lahko uveljavljali sankcije proti Rusom, ki domnevno kršijo človekove pravice.
Zakon mora podpisati še ruski predsednik Vladimir Putin, ki pravi, da ZDA ne zaščitijo dovolj otrok, posvojenih iz Rusije. Zakon se imenuje po Dimi Jakovlevu, ruskem otroku, ki je umrl leta 2008 v ZDA, potem ko ga je ameriška posvojiteljica pustila v vročini v avtomobilu.
Predstavnik Kremlja, pristojen za zaščito otrok, Pavel Astahov, je danes ob potrditvi zakona v svetu federacije dejal, da "velika država, kot je Rusija, ne sme trgovati s svojimi otroki".
Novi zakon pa predvideva tudi "črno listo" Američanov, ki so nezaželeni v Rusiji, ker naj bi kršili pravice ruskih državljanov.
Zakon je negativne odzive sprožil tudi v Rusiji. Poleg nevladnih in človekoljubnih organizacij so bili do njega kritični tudi nekateri člani vlade, kot je zunanji minister Sergej Lavrov.
Zakon je namreč v navzkrižju z nekaterimi drugimi dokumenti, med katerimi je tudi letos sklenjeni ameriško-ruski sporazum o posvojitvah, ki je v veljavo stopil šele 1. novembra.
Ta sporazum med drugim predvideva vzpostavitev mehanizma, ki bi ruskim oblastem omogočil nadzor nad razmerami, v katerih živijo posvojeni ruski otroci. Z novim zakonom pa bo Rusija po mnenju kritikov izgubila možnost vsakršnega vpogleda v življenje posvojencev.
Po podatkih ameriškega State Departmenta so Američani v zadnjih 20 letih posvojili 60.000 ruskih otrok.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.