Papež Benedikt XVI. je v Varšavi začel štiridnevni obisk na Poljskem, domovini svojega predhodnika Janeza Pavla II. Papeža je na letališču sprejelo okoli 1.000 privržencev in poljski predsednik Lech Kaczynski, množica ljudi pa je papeža pozdravljala tudi na njegovi poti v glavno mesto.
Benedikt XVI. je ob prihodu v poljskem jeziku najprej nagovoril častno stražo, velik aplavz pa je požel, ko je v poljščini začel tudi svoj uvodni govor, čeprav je kasneje prešel na italijanski jezik.
Tako je Papež Poljsko pozval, naj premosti razlike, ki izhajajo iz komunistične preteklosti te države. V nagovoru duhovnikom v katedrali Svetega Janeza v Varšavi se je Benedikt XVI. prvi dan obiska v domovini svojega predhodnika tako vključil v razpravo, kako ravnati z domnevnimi nekdanjimi agenti komunistične tajne policije, med katerimi naj bi bili tudi katoliški duhovniki.
Vladajoči konservativci, ki so se na oblast na Poljskem zavihteli lani, si želijo zakonskih ukrepov in čistke, medtem ko drugi, predvsem levousmerjeni politiki trdijo, da je 17 let od padca komunizma prišel čas za prizanesljivost in korak naprej. Benedikt XVI. je mlajšo generacijo pozval, naj se vzdrži vseh "arogantnih sodb proti prejšnjim generacijam, ki so živele v drugačnem času in drugačnih okoliščinah". Prav tako je pozval k zadržanosti do "lahkotnih obtožb v odsotnosti pravih dokazov". Od tistih, ki so obtoženi, pa je zahteval "ponižno odkritost in da naj ne zanikajo grehov iz preteklosti".
Obtožbe: Duhovnik je bil komunist
Teden dni pred papeževim prihodom na Poljsko je bil poljski duhovnik Michal Czajkowski, ki je v domovini znan po svojem prizadevanju za spravo med kristjani in judi, v medijih obtožen, da je bil 24 let komunistični agent. Glede na dokumente, ki jih je objavil varšavski dnevnik Zycie Warszawy, je Czajkowski, ki je tudi sopredsedujoči narodnemu svetu kristjanov in judov ter član mednarodnega odbora Auschwitz, sodeloval s poljsko tajno službo v obdobju komunizma SB, in sicer od leta 1960 od 1984 pod tajnim imenom Jankowski. Czajkowski je v pogovoru za Zycie Warszawy obtožbe zanikal in jih označil za manipulacijo SB, ki naj bi si ga prizadevala diskreditirati.
Nič sladoleda, alkohola in slaščic
In še zanimivost o papeževem obisku. Rim je zibelka sladoleda in domačini, turisti in naključni mimoidoči že več generacij prisegajo na ledeno italijansko slaščico. Tudi umrli papež Janez Pavel II. je oboževal italijanski sladoled. Najbolj pri srcu mu je bil okus kostanja; tako ga je oboževal, da so mu ga morali dostaviti celo na njegovo poletno rezidenco.
Vendar njegov naslednik papež Benedikt XVI. ne bo imel priložnosti, da bi primerjal, ali se lahko poljski sladoled kosa z italijanskim. V južnem mestecu Wadowicah, kjer se je rodil papež Janez Pavel II., so med obiskom Benedikta XVI. namreč prepovedali prodajo sladoleda in drugih kremnih slaščic.
''Tortice in sladoled se lahko hitro pokvarijo, saj so v Wadowicah že poletne temperature. Neprimerna prehrana pa predstavlja tveganje za zdravje,'' je povedala predstavnica inšpektorata za zdravje Božena Okreglička. ''Zaradi velikega obiska mesta med papeževim obiskom smo prepovedali prodajo hitro pokvarljivih živil,'' je dodala.
Omejitev pa ne bodo deležni le prebivalci in obiskovalci Wadowic. Kraji, ki jih bo obiskal papež Benedikt XVI. bodo ''suhi''. Tako, medtem ko bo papež v mestu, povsod velja prepoved točenja alkoholnih pijač. Policija je sporočila, da želijo s to potezo zmanjšati možnost za izgrede in izraziti posebno čast papežu. Sam Benedikt XVI. pa je priviligiran. Ob gala večerjah mu bodo nudili rdečo ali belo vino, srknil pa ga bo tudi med mašami.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.