Iz osnutka sklepnega dokumenta škofovske konference v Dallasu so črtali predlog, po katerem bi nekaterim duhovnikom, ki so zagrešili spolno zlorabo otrok, še dovolili opravljati duhovniški poklic. Okrog 400 ameriških aktivnih in upokojenih škofov se je v Dallasu zbralo na konferenci, na kateri naj bi danes glasovali o novi strategiji do duhovnikov, ki zagrešijo spolne zlorabe. O slednji bo glasovalo le 285 aktivnih škofov. Ameriške katoliške škofije so medsebojno neodvisne in odgovarjajo neposredno Vatikanu. Dokument bodo poslali v Vatikan, kjer naj bi ga potrdili, s čimer bo ta veljal kot nova politika.
Dokument oblikuje posebej za ta namen oblikovan odbor za spolne zlorabe, ki je imel med drugim na voljo možnost, da duhovnikom, ki so v preteklosti samo enkrat zagrešili spolno zlorabo otroka in se kasneje pokesali, se predali zdravljenju ter se vzdržali podobnih dejanj, omogočijo nadaljevanje duhovniškega poklica. Potem ko so škofje poslušali izpovedi žrtev spolnih zlorab ter prestali kritike teologov in drugih strokovnjakov, pa so se odločili, da popuščanja ne bo.
Brez usmiljenja za "izprijence"
Žrtve spolnih zlorab zahtevajo radikalne spremembe v cerkveni politiki, od ameriške vlade pa, da pritisne na Vatikan, naj odstavi tiste škofe, ki so vedeli za zlorabe, vendar niso storili ničesar. Škofje upajo, da se bodo takih zahtev ubranili z neizprosnostjo do duhovnikov, ki so ali bodo spolno zlorabljali otroke. Kardinal iz Los Angelesa Roger Mahony trmasto vztraja pri oblikovanju politike, ki bo vse take duhovnike takoj pregnala iz službe, ker je po njegovem na voljo dovolj dokazov o tem, da tovrstna spolna izprijenost ni ozdravljiva in cerkev ne more sprejeti tveganja, da se dejanja ponovijo. Kardinal iz Chicaga Francis George je dejal, da je predlog o popustljivosti do enkratnih prekrškarjev nesprejemljiv, ker pošilja napačno sporočilo, da namreč ni narobe, če kdo le enkrat spolno zlorabi otroka. Predsednik posebnega odbora za pripravo politike glede spolnih zlorab nadškof Harry Flynn je dejal, da imajo trenutno na mizi dve izbiri, od katerih je ena nična toleranca, druga pa le nekaj manj kot to, čeprav še ni jasno, kaj naj bi to pomenilo.