Bela hiša se je v torek odločila, da štirih milijard ameriških dolarjev, namenjenih za obnovo Iraka, ne bo izplačala pred 30. junijem 2004, ko bo oblikovana nova iraška vlada, piše ameriški časnik Wall Street Journal. Kot poroča časnik, "ameriški predstavniki ocenjujejo, da bo odložitev izplačila denarja delno omogočila ohranitev sredstva pritiska na novo iraško vlado".
Ameriško obrambno ministrstvo je medtem preklicalo pogodbo z ameriškim podjetjem Halliburton za dobavo bencina Iraku in to nalogo poverilo eni od svojih agencij. Odločitev prihaja po več tednih obtožb, da je Halliburton dobavo bencina prek svoje hčerinske družbe Kellog, Brown & Root (KBR) Pentagonu preveč zaračunaval.
Služba za revizije v Pentagonu je pred dvema tednoma priznala, da naj bi KBR izstavil za okoli 61 milijonov dolarjev previsok račun.
Pogajanja za obisk Sadama Huseina
Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) se s koalicijskimi silami v Iraku dogovarja o možnosti obiska pri Sadamu Huseinu, ki so ga ameriške enote aretirale 13. decembra v bližini Tikrita, zdaj pa ga zadržujejo na neznani lokaciji. "Na rutinskih sestankih s predstavniki sil koalicije smo razpravljali tudi o tem vprašanju," je dejal tiskovni predstavnik ICRC Florian Westphal. Zatrdil je, da ICRC obravnava Sadama enako kot ostale ujetnike in zato ne izvaja nikakršnega dodatnega pritiska na koalicijske sile glede dovoljenja za obisk. Koalicijske sile pod vodstvom ZDA "dialoga" z ICRC niso želele komentirati.

ICRC kot varuh Ženevskih konvencij, ki so bile sprejete pred 54 leti, nadzoruje ravnanje z ujetniki na območjih konflikta. Čeprav ZDA še niso jasno izrazile, ali bodo nekdanjemu iraškemu diktatorju podelile status vojnega ujetnika, ga ICRC obravnava kot takšnega.
Britanski premier Tony Blair je v novoletni poslanici potrdil nadaljevanje navzočnosti britanskih vojakov v Iraku. Njihova pomoč pri obnovi države ustvarja možnost za boljšo prihodnost države in celotne regije, meni Blair, aretacija Sadama Huseina pa je po njegovem mnenju "pomemben mejnik na poti k stabilnemu Iraku". "Ni boljšega znamenja za Bližnji vzhod in celotni svet, kot da demokratičen in cvetoč Irak nadomesti tiransko in brutalno diktaturo," je dodal. Ob tej priložnosti je Blair tudi pohvalil napoved Libije, da se bo odpovedala programom razvoja orožja za množično uničevanje.
Šalabi za zmanjšanje iraškega dolga za 90 odstotkov

Svet prehodne iraške vlade si bo prizadeval za zmanjšanje iraškega zunanjega dolga, ki trenutno znaša 120 milijard dolarjev, za 90 odstotkov, je izjavil član sveta prehodne iraške vlade Ahmed Šalabi. Dejal je, da Irak in njegovi prebivalci ne morejo biti odgovorni za dolg, ki ga je povzročil nekdanji režim. "Od novih generacij ni mogoče pričakovati, da bodo prenašali ta dolg. To bi bilo nemoralno in nezakonito," je za neko iraško televizijo dejal Šalabi.
Posebni odposlanec ameriškega predsednika za vprašanje iraškega dolga James Baker se je sicer v torek vrnil v ZDA s turneje, med katero se je v Moskvi, Parizu, Berlinu, Rimu, Tokiu in Londonu zavzemal za odpis iraškega dolga.