Hatami je ob tej priložnosti opozoril predstavnike omenjenih držav, da če ne prenehajo s pritiski na Teheran, se ta lahko odloči tudi za "druge možnosti" in ne za sodelovanje.
Hatami omenjenim evropskim državam očita, da so popustili pod pritiskom ZDA, ki trdijo, da Iran uporablja svoj jedrski program v vojaške namene. V pismu, naslovljenem na britansko, nemško in francosko vodstvo, je Hatami med drugim zapisal, da se Iran "ne bo odpovedal neodtujljivi pravici do jedrskega programa v miroljubne namene" ter napovedal, da bo Iran "razmislil o drugih možnostih", če se bo tak odnos nadaljeval. Ob tem ni navedel, kakšne ukrepe bi lahko sprejel Iran.
Iran misli resno
Predsednik novega iranskega parlamenta Golam Ali Hadad Adel je opozoril, da bi iranski poslanci lahko zavrnili ratifikacijo dodatnega protokola Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, ki predvideva strožji nadzor iranskih jedrskih aktivnosti. "Francija, Velika Britanija in Nemčija ne morejo govoriti iranskemu parlamentu, kaj naj dela. Iranski parlament ne sprejema ukazov iz tujine, temveč upošteva interes svojega naroda," je dejal konservativni politik blizu iranskemu vrhovnemu vodji ajatoli Aliju Hameneju.
Nemčija, Francija in Velika Britanije že pripravile resolucijo?
Na Dunaju, kjer od ponedeljka poteka zasedanje sveta guvernerjev IAEA, naj bi danes začel krožiti osnutek resolucije, ki so ga pripravile Nemčija, Francija in Velika Britanija. Te so v novem predlogu resolucije ublažile svoje zahteve do Irana, naj opusti načrtovano izgradnjo jedrskega reaktorja ter rahlo priredile besedilo, ki Iranu očita, da ovira delo IAEA. Resolucija obenem izraža obžalovanje nad dejstvom, da sodelovanje Irana ni popolno. 35-članski svet guvernerjev IAEA bo o resoluciji predvidoma glasoval v prihodnjih dneh.
ZDA so predtem sporočile, da podpirajo odločno resolucijo IAEA o Iranu, s katero naj bi državo pozvali k sodelovanju z inšpektorji. Po besedah tiskovnega predstavnika State Departmenta Richarda Boucherja morajo inšpektorji IAEA nadaljevati s svojim delom tako dolgo, dokler ne bo v celoti razumljena narava iranskega jedrskega programa.