Tunizijski reševalci so kmalu po nesreči ladje, ki je potonila v hudem neurju, našli 12 trupel. Približno 200 prebežnikov iz revnejših afriških držav še vedno pogrešajo, upanje, da so še živi pa je z vsako uro manjše.
"Na ladji so se med plovbo pojavile razpoke in voda je začela vdirati vanjo. Borili smo se, da bi vodo zaustavili z golimi rokami in obleko, vendar nam to ni uspelo", je dejal Abdeljalil, 24-letni Maročan. "Ladja se je prevrnila zaradi visoke morske gladine in potonila," je novinarjem povedal v obmorskem tunizijskem mestu Sfax, kamor so pred izgonom iz države tunizijske oblasti prepeljale 41 ljudi, ki so preživeli brodolom.
Na krovu ladje je bilo približno 250 ljudi iz več držav, med drugim iz Egipta, Maroka, Nigerja, Somalije in Liberije, ki so bili v Italijo namenjeni v upanju, da bodo tam našli boljše življenje. Stare in razmajane ladje z ilegalnimi prebežniki skoraj vsak dan pristajajo na južni obali Italije, kar je v Rimu sprožilo veliko politično polemiko, ko je proti-imigracijski minister celo zagrozil z odstopom in pozval k temu, da bi pri "preprečevanju vstopa" v državo uporabili tudi vojaške ladje.
"Večina je za ladijski prevoz v Italijo plačala dva tisoč dolarjev. Iz Italije smo nameravali oditi naprej v Evropo in si tam poiskati službo", je dejal 28-letni Somalijec. Nekateri preživeli so do tunizijske obale plavali celo pet ur, medtem ko so druge rešile ribiške ladje. Tunizijske oblasti so sporočile, da vojaške ladje že tretji dan iščejo preživele, čeprav je malo verjetno, da bi še kdo preživel brodolom.
Preživeli so povedali, da je bila ladja na poti iz Libije. Libijski voditelj Moamer Gadafi je sicer voditelje EU nedavno opozoril, da bodo prebežniki iz Afrike preplavili Evropo, če EU ne bo ojačala svojega sodelovanja z afriškimi državami, da bi povečala vlaganja in s tem ponudila več delovnih mest.