22-letna Tintswalo Ngobeni se je s prošnjo za pomoč obrnila na britansko javnost. Od države želi politični azil, saj je prepričana, da bi jo vrnitev v domovino stala glave.
Ngobenijeva je kot najstnica pobegnila iz Svazija, ker se je vanjo zagledal 45-letni kraj in si jo zaželel kot ženo številka 14.

Kralj Mswati III. je v domovini znan predvsem po zapravljivem življenjskem slogu in nehumanem obračunavanju s tistimi, ki bi se mu slučajno upali postaviti po robu. Ima pa tudi pravico, da si vsako leto za ženo izbere novo devico.
Ngobenijeva, ki trenutno živi v Birminghamu, je bila stara le 15 let, ko jo je Mswati opazil v rezidenci svoje četrte žene in si zamislil, da bi bila primeren nov dodatek v njegov harem. Ngobenijeva pravi, da je bila nad njegovo idejo zgrožena.
"Začel me je klicati v internat in me spraševati, ali si ne želim postati del kraljeve družine," se spominja. A to je bila zadnja stvar, ki si jo je dekle želelo. "Njegove žene so ujetnice. Zaprte so v palači, noč in dan jih spremljajo stražarji. Počnejo lahko le, kar jim dovoli. Edini žarek svobode je vsakoletno potovanje v ZDA, kjer lahko gredo po nakupih z žepnino, ki jim jo da kralj," pripoveduje Ngobenijeva.
Iz Svazija ji je pomagala teta, ki je bila v tistem času njena skrbnica. Ngobenijevi, ki se je v tistem času šolala na zasebni šoli, je uredila pobeg v Veliko Britanijo, kjer je že živela njena mama, ki je tja pobegnila pred nasilnim soprogom.
"Moja edina možnost je bila, da preprosto izginem. Pri nas nihče ne zavrne kralja. Nihče se mu nikoli ne postavi po robu," pravi.
Kmalu po begu iz države se je Ngobenijeva pridružila aktivistom, ki po svetu opozarjajo na razmere v Svaziju, kjer politična opozicija ni dovoljena, politični nasprotniki pa glasne kritike plačajo z življenjem.
Njene aktivnosti so seveda opazili tudi v domačem Svaziju, od koder naj bi ji grozili s smrtjo. Prepričana, da vrnitve v domovino ne bo preživela, zato Veliko Britanijo prosi za azil. Odgovora na prošnjo, ki so jo enkrat že zavrnili, še ni prejela, je pa Velika Britanija s kraljem Mswatijem III. v precej prijateljskih odnosih.
Tako je bil kralj, ki ima s svojimi ženami kar 27 otrok, gost poroke Williama in Kate in tudi praznovanja diamantnega jubileja britanske kraljice.
Mswatija analitiki uvrščajo med diktatorje, katerih položaj je najbolj trden. In to kljub dejstvu, da njegovo premoženje ocenjujejo na okoli 70 milijonov evrov, njegovo ljudstvo pa mora večinoma preživeti s približno enim evrom.
A razen nekaj osamljenih upornikov pravih nasprotnikov nima. Se je pa lani veliko govorilo o težavah v njegovem lastnem gospodinjstvu. Ena od žena ga je zaradi psihičnega in fizičnega zlorabljanja pod pretvezo, da gre na obisk družine, zapustila. In to kmalu po tem, ko je eno od žena odslovil sam, ker naj bi ga prevarala z medtem že tudi zamenjanim pravosodnim ministrom.

Svazi je izpod britanske oblasti prešel leta 1968, pet let pozneje pa je bila ustava preklicana, začela se je diktatura. Ta državi kakšnega posebnega vzpona ni prinesla, saj Svazi velja za eno najrevnejših držav na svetu.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.