Posebni odposlanec kitajskega predsednika Hu Jintaa, državni svetnik vlade za zunanje odnose Tang Džjašuan, se je zaradi trenutne jedrske krize sestal s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Ilom. Severnokorejskemu voditelju je prenesel sporočilo kitajskega predsednika. Sogovornika sta se prijateljsko pogovarjala o reševanju krize, predvsem pa o miru in varnosti na korejskem polotoku.
Riceova in Ban svarita pred drugim jedrskim poskusom
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je na obisku v Južni Koreji povedala, da je pot za pogajanja s Severno Korejo odprta, saj si ne želi, da se kriza stopnjuje. S južnokorejskim kolegom, bodočim novim generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Moonom, sta posvarila pred "več hudimi posledicami" za Severno Korejo, če bi izvedla še drugi jedrski poskus. "Glede možnega drugega severnokorejskega jedrskega poskusa sva se strinjala, da bi poslabšal razmere in da do njega ne sme priti," je po srečanju z Riceovo dejal Ban.
Po Banovih besedah sta se z Riceovo strinjala, da bi morale v primeru, da Pjongjang le izvede ponovni poskus, za ta režim nastopiti resnejše posledice. Riceova pa je dejala, da je namen njenega obiska potrditi zavezanost ZDA obrambi Južne Koreje. "Zavezništvo med ZDA in Južno Korejo je eden od trdnih temeljev varnosti na Korejskem polotoku in v regiji," je dejala.
Riceova je azijsko turnejo, s katero skuša ameriške zaveznice v Aziji prepričati, naj v celoti izvajajo sankcije, ki jih predvideva v soboto sprejeta resolucija VS ZN, začela v sredo na Japonskem, v petek pa jo bo nadaljevala na Kitajskem. Danes se bo v Seulu pogovarjala še z japonskim kolegom Tarom Asom.
Bush svari Severno Korejo
Ameriški predsednik George Bush je Severno Korejo opozoril, da bodo proti državi, če bo skušala prodati jedrsko orožje Iranu ali teroristični mreži Al Kaidi, ukrepali.
V ostrem sporočilu Pjongjangu Bush navaja, da bodo ZDA uporabile katero koli potrebno sredstvo, da bi preprečile omenjene transfere orožja, Severna Koreja pa se bo morala zaradi dejanj soočiti z 'resnimi posledicami'.
Če se bo ugotovilo, da Severna Koreja trguje z jedrskim orožjem, bodo Američani po navedbah Busha trgovanje zaustavili. V intervjuju za ABC še pravi, da bodo zaustavili ladje in letala, ki bi prevažali sporno blago.
V sredo je ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice obiskala Tokio ter se zavzela za hitro uresničevanje sankcij proti Severni Koreji. VS ZN je namreč z glasovanjem v soboto odločil, da uvede finančne in vojaške sankcije proti Severni Koreji zaradi jedrskega poskusa.
Kitajska opozarja pred sankcijami
Kitajska je opozorila proti širjenju sankcij ZN proti Severni Koreji. "Mislimo, da je resolucija 1718 uravnovešena. Vse strani bi morale premisliti, kako bi izvršile omenjeno resolucijo v uravnoteženi meri in si naj ne izmišljajo načine za 'pretkano' širjene sankcij," je povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva. "Sankcije so opozorilo, in ne cilj," je še dodal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.