Tujina

Priporočila za vstop Hrvaške v EU

Strasbourg/Haag/Zagreb, 01. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropski parlament je prižgal zeleno luč za začetek pridružitvenih pogajanj s Hrvaško in EU, hkrati pa so Zagrebu našteli vrsto pogojev.

Na plenarni seji v Strasbourgu je Evropski parlament (EP) izglasoval priporočila Svetu Evrope o Hrvaški prošnji za članstvo v Evropski uniji. Svet Evrope namreč odloča o statusu kandidatk za vstop v EU in o začetku pogajanj. Priporočila EP poudarjajo, da je Hrvaška pripravljena odgovoriti na izzive, ki jo čakajo na poti v EU, pa tudi, da je pozitiven odgovor Hrvaški velikega pomena tudi za ostale države

V priporočilih je posebej omenjeno, da mora Hrvaška nadaljevati s procesom vračanja beguncev, izboljšati sodelovanje s Haaškim sodiščem in da mora biti pripravljena na kompromis v zvezi z razglasitvijo izključnega ekološko-ribolovnega območja. Edini amandma, ki so ga na seji sprejeli ob predlogu priporočil, govori tudi o potrebi po večstranskem pristopu pri reševanju ribolovno-ekološkega območja na Jadranu.

Priporočila Evropskega parlamenta niso obvezujoča, vendar jih Evropska komisija upošteva.

Dokument tudi poudarja svobodo in neodvisnost medijev in od hrvaških oblasti zahteva sprejem zakonodaje, ki bi onemogočila politično vpletanje v delo nacionalne radio-televizije in ji omogočila delovanje po evropskih standardih.

Od Zagreba pričakujejo tudi reformo pravosodja, boja proti korupciji in nadaljevanje gospodarskih in strukturnih reform.

Evropski parlament tudi ugotavlja, da je Hrvaška v preteklih letih začela z gospodarskimi in političnimi reformami in da rezultati, ki jih je dosegla, predvsem na področju gospodarstva, pa ponujajo osnovo za optimizem. Znaten napredek je Hrvaška naredila tudi pri usklajevanju svoje zakonodaje z evropsko, še ugotavlja Evropski parlament.

General Gotovina naj ne bi bil ovira za pozitivno mnenje EK

Današnji Večernji list, ki se sklicuje na diplomatski vir pri Evropski uniji tudi piše, da bo tudi Evropska komisija dala pozitiven odgovor na prošnjo Hrvaške za članstvo v EU, kljub nerešenemu vprašanju predaje generala Anteja Gotovine in problemom z vračanjem beguncev. Objavila pa naj bi ga 20 . aprila.

Evropski parlamentarci so z večino glasov sprejeli priporočila za začetek pogajanj Zagreba o vstopu v EU
Evropski parlamentarci so z večino glasov sprejeli priporočila za začetek pogajanj Zagreba o vstopu v EU FOTO: POP TV

Sicer Evropska komisija v kratkem pričakuje tudi oceno glavne tožilke Haaškega sodišča, Carle del Ponte o sodelovanu Zagreba s sodiščem v Haagu. Zadnja ocena, ki jo je Del Pontejeva podala februarja, za Hrvaško ni bila ugodna. Medtem pa je predstavnica Haaškega sodišča Florence Hartman izjavila, da je general Gotovina še vedno na begu in da njegov primer še vedno obstaja kamen spotike pri sodelovanju Hrvaške s sodiščem. "Tožilstvo nima dovolj elementov za menenje, da je sodelovanje v primeru Gotovina zadovoljujoče," je še izjavila Hartmanova, piše Večernji list.

S Carlo del Ponte se je v četrtek v Haagu sestala tudi hrvaška pravosodna ministrica, ki je po uro in pol dolgem pogovoru izrazila zadovoljstvo. Po njenih besedah glavna tožilka meni, da je sodelovanje sodišča z Zagrebom izredno dobro. "Rečeno nam je bilo, da v tem trenutku Hrvaška daje zgled ostalim, saj s sodiščem izmed vseh držav v regiji najboljše sodeluje," je poudarila Škare-Ožboltova. Carla del Ponte sicer po pogovorih ni dala izjave za javnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.