Organizacija za zaščito človekovih pravic Human Rights Watch (HRW) je danes pozvala maroške oblasti naj prenehajo z zlorabami Saharcev, ki so jih zaprle po smrtonosnih spopadih v začetku tega meseca na spornem območju Zahodne Sahare.
Maroški minister za komuniciranje, ki je tudi tiskovni predstavnik vlade, Halid Nasiri je dejal, da pozivov HRW še ne more komentirati. Je pa znano stališče maroške vlade, ki vztraja, da je bilo v nasilju, ki je sledilo nasilni prekinitvi protesta Saharcev s strani maroške vojske, ubitih 11 maroških vojakov, skupno pa je bilo po njihovih navedbah 13 smrtnih žrtev.
Po drugi strani pa Fronta Polisario, osvobodilno gibanje Zahodne Sahare pravi, da je bilo v tem incidentu, do katerega je prišlo 8. novembra v taboru Gdaim Izik v bližini glavnega mesta El Ajun, ubitih več deset ljudi, več kot 4500 naj bi bilo ranjenih.
V četrtek je zaradi zaskrbljenosti zaradi teh dogodkov svojo resolucijo izglasoval tudi Evropski parlament, ki prav tako ne razpolaga z natančnejšimi podatki o dogodku. Kot je zapisano v resoluciji, je šlo za razrušenje tabora Gdaim Izik, ki so ga protestniki postavili v znak mirnega protesta proti svojemu družbenemu, političnemu in ekonomskemu položaju in ekonomskim razmeram, s strani maroške vojske.
''Ubito je bilo neznano število ljudi, med njimi policijsko in varnostno osebje, poroča se tudi o velikem številu ranjenih civilistov, saj so varnostne sile za izpraznitev tabora uporabljale solzivec in pendreke,'' je zapisano v resoluciji. Ob tem evropski parlament izraža tudi zaskrbljenost, ker je bil novinarjem in evropskim poslancem preprečen vstop na sporno območje, da bi se realno ocenile posledice. Od Maroka zahteva, da novinarjem, neodvisnim opazovalcem in človekoljubnim organizacijam omogoči dostop do ozemlja Zahodne Sahare.
So pa v El Ajun lahko vstopili predstavniki HRW, ki so po vrnitvi od tam povedali, da je še najmanj 100 protestnikov v zaporih, od tega devetim grozi sojenje pred vojaškim sodiščem v Rabatu. Predstavniki HRW so namreč govorili z več že izpuščenimi protestniki, ki so bili med priporom izpostavljeni pretepanju, grozili pa naj bi jim tudi s posilstvi. Po 8. novembru je bilo po navedbah HRW priprtih na stotine protestnikov.
''Maroške oblasti morajo nemudoma prenehati z zlorabo zapornikov in dovoliti neodvisno preiskavo dogodkov,'' so sporočili iz HRW. Po navedbah HRW ta organizacija razpolaga z dokaznim materialom, da je maroška vojska 8. novembra začela streljati na protestnike v taboru. Maroška vlada pa pravi, da njihova vojska ni izstrelila niti enega naboja.
Do maroškega napada na tabor Gdaim Izik je sicer prišlo prav na dan začetka novega kroga pogajanj med Marokom in Fronto Polisario. V tem mesecu pa se je nasilje razplamtelo v enega najhujših v zadnjih letih, kar gotovo ne bo pripomoglo k dogovoru med stranema. Gre sicer za desetletja star spor, v katerem kljub nasprotnemu stališču meddržavnega sodišča Maroko zadnji afriški koloniji Zahodni Sahari ne priznava pravice do referenduma o samoodločbi. Španija pa s svojim tihim prikimavanjem Maroku ostaja kolonialna sila, ki ni nikoli izvedla dekolonizacijskega postopka v svoji koloniji Zahodni Sahari.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.