Pakistanski voditelj Mušaraf je sicer ZDA že obljubil pomoč pri morebitni vojaški operaciji proti talibanskemu režimu v Afganistanu, vendar njegovi odločitvi prebivalci, predvsem pa muslimanski skrajneži v državi, niso pretirano naklonjeni.
Mušaraf sicer ocenjuje, da se je njegova država znašla v najhujši krizi po letu 1971, ko se je Bangladeš ob indijski podpori odcepil od Pakistana. V Afganistan naj bi te dni pripotovala delegacija pakistanskih verskih voditeljev, ki naj bi poskušali prepričati predstavnike talibanskega režima pogovore z ZDA.
Pakistanska delegacija odhaja v Afganistan
Afganistanska tiskovna agencija AIP je danes poročala, da bo v Kandahar na jug Afganistana jutri odpotovala pakistanska delegacija, ki se bo z mulo Omarjem pogovarjala o trenutnih kriznih razmerah. Delegacijo bodo sestavljali verski dostojanstveniki in vladni predstavniki.
Talibani pa so danes zanikali navedbo ameriškega borca za človekove pravice Jesseja Jacksona, da so ga povabili na mirovno misijo v Afganistan. Kot je povedal talibanski veleposlanik v Pakistanu, mula Abdul Salam Saif, se je Jackson za posrednika v sporu z ZDA ponudil sam. Vrhovni voditelj talibanov, mula Mohamed Omar, je ponudbo sprejel in dovolil srečanje z Jacksonom, je še povedal Saif, kot je poročala afganistanska tiskovna agencija AIP.
Jackson je pred tem sporočil, da ga je talibanski režim zaprosil, naj vodi mirovno misijo v regiji. Jackson se po lastnih navedbah še ni odločil, ali bo sprejel ali zavrnil ponudbo o misiji, dodal pa je, da je pripravljen odpotovati v Afganistan, če bo to preprečilo smrt nedolžnih afganistanskih civilistov v morebitnem ameriškem vojaškem posegu proti terorizmu. Jackson se je po lastnih navedbah že pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, ki je ponovil, da se ameriška administracija ne bo pogajala s talibanskim režimom, česar pa ni zahteval od Jacksona.