Tujina

Priseben pilot rešil potnike

Toronto, 11. 01. 2008 10.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaradi odpovedi računalnika je letalo padlo v turbulenco in začelo premetavati potnike. Poškodovanih je najmanj 10 ljudi.

Za 83 potnikov in pet članov osebja letalske družbe Air Canada se je v četrtek zjutraj začel na videz čisto običajen let na poti od Victorie do Toronta. Kakšnih 20 minut po vzletu pa je letalo Airbus A-319 padlo v turbulenco in za potnike se je začela prava drama. Vzrok nesreče je bila odpoved računalniškega sistema, ki je povzročila, da je letalo hitro izgubilo višino in se močno nagnilo v levo.

Pilot rešil življenja potnikov

Prisebni pilot se je boril s silovitimi zračnimi tokovi in letalom, ki je kar poskakovalo po zraku. Več potnikov je popadalo iz sedežev in dobesedno letelo po notranjosti letala. Ob tem se je najmanj 10 potnikov poškodovalo, vsi pa so izven življenjske nevarnosti. Zaradi izrednih razmer je letalo prisilno pristalo na letališču v Calgaryju, pilot pa je že med pristajanjem obvestil letališče, da potrebujejo medicinsko pomoč, ker je več ljudi ranjenih.

Reševalci so takoj oskrbeli ranjene potnike.
Reševalci so takoj oskrbeli ranjene potnike. FOTO: Reuters

"Takoj sem vedela, da ne gre za navadno turbulenco," je povedala Jayne Harvey, 45-letna medicinska sestra iz Keswicka, ki pogosto potuje z letalom. Letalo je začelo grobo premetavati, nekaj minut zatem pa je kapitan po zvočnikih obvestil potnike, da je prišlo do računalniške okvare in da je prevzel ročno vodenje leta, se spominja. Tudi Nisha Gill, ki je potovala s svojo 2-letno hčerko Riyo, je kmalu ugotovila, da gre za več kot turbulenco. "Pomislila sem, da je z nami konec, da so to naši zadnji trenutki. Bilo je strašno."

Kaj je bil vzrok nesreče?

Predstavniki letalske družbe Air Canada včeraj niso hoteli komentirati tehničnih podrobnosti nesreče, saj so se želeli najprej posvetiti ranjenim potnikom in potnikom, za katere je bil let zelo stresna izkušnja.

Po odpovedi računalniškega sistema je pilot prevzel ročno vodenje leta in zasilno pristal v Calgaryju.
Po odpovedi računalniškega sistema je pilot prevzel ročno vodenje leta in zasilno pristal v Calgaryju. FOTO: Reuters

Letalo je najverjetneje naletelo na hujšo turbulenco, ki je začela premetavati letalo in pri tem povzročila zmedo v sistemu letala, kar je vodilo v odpoved delovanja računalniškega avtopilota. Preiskava nesreče še poteka, preiskovalci kanadskega zveznega letalstva pa si bodo najprej ogledali delovanje računalniško vodenega sistema za vodenje letal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
12. 01. 2008 19.37
Goso="Verjetn je tko narjen, de lahko fura tud brez računalnika. Ne vem kako, ampak očitno." Bimbo, ja kako so včasih leteli, ko še ni bilo računalniških sistemov. Letenje brez računalnika sodi med osnove letenja, mislim da. Prevelika odvisnost od tehnologije, brez pomožnih sistemov, in omejenim virom energije za dotične tehnologijo in pogon, ni nikoli dobra. Zdravniki so značilen primer, za primer, dokler imajo vso tehnologijo, odvisno od elektrike, brez možnosti stalnega napajanja, so dobri in sposobni, ko pa ostanejo brez njih, pa so v resnih težavah in z njimi vred bolniki in poškodovanci, koliko, nekje sem zasledil resno vprašanje o tem, je danes zdravnikov, ki toliko sposobni, brez tehnologije odvisne od elektrike, kot tisti zdravniki včasih s torbami v roki, malo, premalo. Tomazbodner="Ce bi pa bil takrat, ko se je to zgodilo v letalu, bi pa verjetno manj logicno in bolj panicno razmisljal." Ne bom te preveč komentiral, ampak družbeno standardnega, pričakovanega vedenja v določenih 'znanih' okoliščinah, od posameznikov nikoli ne pričakuj, ker taki ljudje, v tej zmoti, mislijo, da če se posameznik veder drugače, kot družba od njega pričakuje, da je z njim nekaj narobe, ne pomislijo pa, da morda ve in razume več od njih. Primer, če nekdo ne joče in po možnosti panicira ali histetizira, ker je izgubil, kakorkoli že, (manjšega) otroka, še to ne pomeni, da je z njim kaj narobe, ali da nima čustev, ravno nasprotno, lahko je bolj osveščen, kot neuki opazovalci, glede okoliščin smrti in telesne smrti same.
maja015@gmail.com
12. 01. 2008 05.18
+1
stvar k me skrbi pr tem je da se lohk to zgodi se enkrat in jst velikrat letim z air canado (leti po canadi)...in se nikol nism varno pocutla zdej se pa se mn
tomazbodner
11. 01. 2008 18.55
goso: par dni nazaj so Qantasu na letu London-Bangkok 15 minut pred touch-downom odpovedali vsi elektricni sistemi, z njimi pa dejansko vse na letalu. Vseeno je letalo varno pristalo (na roke). Bil je 747-400, prizemljen za en dan, ko so iskali napako (menda je prisla v generator voda in naredila kratek stik, kar je izklopilo cel sistem napajanja letala). To je bistveno huje kot ce samo kak od motorjev crkne ali pa racunalnik, ker backup baterije pac nimajo kapacitete za vec kot dobre pol ure pri minimalni porabi. Brez racunalnika se pa se vedno da leteti, samo da pac moras smer in descent na roke nastavljati po navodilih kontrolorja prometa. Igor, tebi se pa ni treba vedno kot pijanec plota oprijemati informacij v clanku, ker so marsikdaj povrsni prevodi brez vsake logike. Aja, pa kar ti samson pravi, pa nikakor noces skapirati je, da je lahko biti pameten po tem, ko je vsega konec. Ce bi pa bil takrat, ko se je to zgodilo v letalu, bi pa verjetno manj logicno in bolj panicno razmisljal. Recimo, ce bi bil v avtomobilu, 100 km/h po hribu navzdol in ugotovil, da so ti odpovedale zavore... kako bi reagiral? Zdaj imas cas trezno razmisljati, ce bi se ti pa to res zgodilo, bi se pa verjetno v tistem trenutku drugace odlocil, in verjetno ne ravno najbolje... potem bi pa kaksnega pametnjakovica slisal, ki bi rekel... "Ja, zakaj je pa to naredil, neumnez, ce bi pa naredil drugace, bi pa prezivel..." Evo - tisti pametnjakovic si pa ti...
goso
11. 01. 2008 18.19
Sam de mu niso motorji crknil. Pol bi bil hudič. Kje bi pristal. Nekaj časa že lahko jadraš pri veliki brzini, zarad velike mase. Pol pa padeš kot kamen. Verjetn je tko narjen, de lahko fura tud brez računalnika. Ne vem kako, ampak očitno. Če maš turbolenco, greš mal al pa velik dol, kjer je ni. Pač ne vztrajaš naravnost.
Ramzess
11. 01. 2008 14.58
Biofrutek, že res, razumem, ampak saj pilotu ni treba razpredati o težavah, le na kratko razloži v čem so težave, naprej pa morajo potniki sami razmislit, končno se od njih pričakuje da poznajo osnove, ki se tičejo letal in letenja, saj te stvari niso od včeraj. 'Primitivnemu' vedenju potnikov pa se piloti ne morejo izogniti, lahko jim je dajo priložnosti da v okviru monžnosti in omejenosti, ki žal često leti čez letala, naredijo največ kar lahko, zato je ustrezna informiranost potrebna, ne pa da se zadeve zamolčijo, češ... Bodoben primer, morda ne ravno primeren, ali pač, kar informativnosti tiče, je kontrola sistemov pred vzletom, ko recimo pilot najde nekaj napak, ne glede ali so povezane (že), ali ne, potnikov o tem ne obvestijo, zanemarjena dolžnost, saj so odgovorni zanje, čeprav bi si potniki to pošteno zaslužili, možnost, žal tudi (morda), zadnje izbire. Nevem zakaj je tako težko, nekaj tako preprostega. "nihče od potnikov nima vstopa v kabino in si lahko še tak računalniške heker še vedno bosta pilota obvladala situacijo in ne ti." Pa vendar so lahko med potniki tudi strokovnjaki za različna področja, in žalostno je, če jih zaradi trapastih pravil ne bi izkoristili, njih oz. njihovega znanja. Nevem kakšna so mnenja svojcev po takšni 'birokratski' neumni napaki. "Navsezadnje sta izurjena za to." Zakaj pa sta izurjena, nima smisla posploševat, znano in dokazano dejstvo je, da noben ni za vse, in za vse okoliščine izurjen. Človeški faktor, je bil, in žal bo še dolgo, šibka, nezanesljiva točka. Velikost letal ne igra vloge. Samo pomisli kakšne bodo še debate ko bodo padli prvi A308, ki nedvoumno kaže nato, da se 'tekma' vrši v tem, kdo bo prepeljal več potnikov, in ne v tem, kdo jih bo prepeljal bolj varno. Težava, v svetovnem merilu, je, v vseh segmentih človeške družbe, ki živi v sistemu, ki sloni na denarnem sistemu, da je v teh pogojih nemogoče pričakovati dovolj visoko stopnjo varnosti, kaj šele popolne varnosti, o kateri pa lahko v tem svetu samo sanjamo. Človeški duhovni faktor (še) ne dosega take stopnje. Prevlada ega nad človečnostjo in odgovornostjo, prevlada skrbi zase, za lastne interese, nad skrbjo in interese drugih. Človek se v svojem bistvu obrača v napačno smer, kar samo povečuje njegovo nezanesljivost. Samson, moram reči, da temu ni tako, toda zakaj bi bilo v zraku drugače kot na tleh, že res da se okoliščine razlikujejo, pa vendar, kje je tako zapovedano. Ni se pametno nagibati k stilu razmišljanja tistih, ki raje žrtvujejo 200 življenj, kot pa da kršili 'človeški' neracionalni zakon, ki jim samo megli in slepi um, da ne vidijo drugih možnosti, čeprav so morda težje. Najlažja rešitev ni nujno najboljša.
eBuddy
11. 01. 2008 14.02
igor še enkrat ti bom povedal.....lahko je bit pameten na TLEH.....to ti hočem povedat in ne mi mešaj hruška in jabolka.
Biofrutekk
11. 01. 2008 13.32
Igor...načeloma se strinjam s tabo ampak poglej nekaj. Recimo da si pilot. Odpove ti elektronika in ti imaš ogromno dela že s tem da pilotiraš letalo kaj šele da bi razlagal potnikom ja veste to pa to je crknl itd...nima smisla ker nihče od potnikov nima vstopa v kabino in si lahko še tak računalniške heker še vedno bosta pilota obvladala situacijo in ne ti. Navsezadnje sta izurjena za to. Sicer pa piše da je to Airbus A319. Malo manjši od Adrijinih A320.
Ramzess
11. 01. 2008 13.15
Vinoteka.dvor ="Da je pa letalo prešlo v turbolenco zaradi odpovedi računalnika, predvidevam avto - pilota, se mi pa zdi smešno." Ta teorija je res čudna, čepra je v redkih primerih možna, ker letalo zaradi okvare leti v drugo smer in (pač) naleti na naravno turbulenco. Človek dobi vtis, da tudi z definicijo turbulence ni nekaj vredu, ali gre za zunanji (naravni pojav, luknje v zraku) ali notranji (tehnični) pojav, zdi se namreč, da ne znajo pravilno ločit turbulenc glede na vzrok, in da malo mešajo. Na koncu članka piše: "Letalo je najverjetneje naletelo na hujšo turbulenco, ki je začela premetavati letalo in pri tem povzročila zmedo v sistemu letala, kar je vodilo v odpoved delovanja računalniškega avtopilota.", kar je očitno še najbolj res, turbulenca naravnega vzroka, ki je imela za posledico, po tresenju letala, okvare na računalniških sistemih letala. Človek bi danes pričakoval, da so sistemi (ustrezno) zavarovani proti tresenju, sicer pa so pomožni ali rezevni sistemi v letalih še vedno, v večji meri, bodisi tehnološko, bodisi digitalno (programsko), tabu. Koliko časa bo še trajalo, da šlo vse po vzoru tehnologije iz filmskega epa Zvezdne steze, kjer so filmski inženirji in računalničarji daleč pred časom, da jim človek lahko samo zavida. Vse še res ne gre, marsikaj pa že, tudi osnove in principi.
vinadap
11. 01. 2008 13.01
Lahko mu je pa odpovedal metereološki radar( računalnik ) pred turbolenco,je pa druga stvar,v tem primeru pa ni mogel predvidevati kaj ga čaka pred tem.
Ramzess
11. 01. 2008 12.57
Samson00, glede na to, da mi računalniki niso tuji, bi želel, da je bolj natančen pri tem kateri del računalnika je odpovedal, da lažje ocenim možnosti za nadalje ukrepanje in navsezadnje preživetje. Skrivanje resnice za posploševanjem (besedna zveza "odpoved računalnika" mi ne pove nič, možnosti je na stotine in več) ne koristi nikomur, prava resnica se prej ali slej izve, za vse, na tej ali oni strani, ni pomembno kje si na koncu, kaj ti je na koncu nesreče namenjeno. Pol pa se čudimo strahu in paniki med potniki, zakaj le, med drugimi razlogi. Ne govori na pamet, če ne veš kaj želiš ali hočeš.
vinadap
11. 01. 2008 12.52
Turbolenca v zraku je normalni pojav,katerega piloti čutijo od samega začetka rojstva letalstva. Da je pa letalo prešlo v turbolenco zaradi odpovedi računalnika,predvidevam avto - pilota,se mi pa zdi smešno.
Avion?ek
11. 01. 2008 12.52
Ja, Igor, to imas pa prav. Če bi se mi to zgodilo in bi bil pač edini, ki ima vsaj osnovno znanje o letenju, bi pač prevzel odgovornost. Sem pa prepričan, da v tem primeru sigurno niti slučajno ne bi pomislil na svojo rit, ampak bi poskušal po najboljših močeh....
eBuddy
11. 01. 2008 12.42
igor na trdnih tleh je lahko bit pameten....bi rad videl tvoj pogled, ko ti pilot javi da je odpovedal račinalnik......lol
Ramzess
11. 01. 2008 12.42
Slloboy2007=" Res da še nisem imel priložnosti pilotirati kakega velikana, ker niti (še) nimam CPL licence, pa vendar." Morda res, ampak to gotovo ne bo ovira, če se boš znašel v situaciji, ko boš v kakem velikanu zadnji, ki ima nekaj (osnovnega) znanja o letenju, in bodo od tebe odvisna živlenja vseh na letalu. Izza hrbta pa ti lepa stevardesa šepeta: Fant zdaj vse na tebi, vem da znaš, zaupamo ti." Ironija je, da nekateri ne rabijo licenc, pa vseeno letijo z letali, okoliščine pač. Neznan13="lexluthor, ko ti peleš avto v katerem so še 4 ljudje in te recimo zanese, misliš samo na svojo rit? meni prej pride na misel moja odgovornost do drugih..." Ne vem, če je primerjava sploh smiselna, glede na to da pilot ne nosi take zakonske odgovornosti za potnike, kot voznik v avtu, saj namesto njega to nosi družba za katero dela in ki je LASTNIK letala. Ni ga pilota, ki bi bil sposoben pokriti vso finančno odgovornost do potnikov, odškodnin itd., ker bi bankrotirali za vse življenje, pa ne le eno, pač pa za več življenj skupaj. Tudi njihovi potomci ne bi zmogli takega bremena. Si predstavljaš.
Ramzess
11. 01. 2008 12.28
Nadaljevanje teksta: Skratka, še ena nesreča, ki se je dobro kočala. Če je kdo od 'letečih' ostal doživljenjski invalid, pa ne poročajo.
tomazbodner
11. 01. 2008 12.26
Popeye: Ce so te slike res od tega letala, ki je imelo tezave, potem je najverjetneje Airbus A319.
Ramzess
11. 01. 2008 12.25
Temu pilotu bi pa z veseljem stisnil roko, je vreden tega, če je sposoben brez računalnika (za katerega ,v tem primeru, ne vemo, ali je odpovedal kompletno ali le delno) spravil letalo na tla. Takih pilotov je malo, še manj, če sploh kakšen, ki lahko pristane brez stika z letališkim stolpom, skratka z zunajim svetom. Take spoštujem, in s takimi bi letel. "Zaradi odpovedi računalnika je letalo padlo v turbulenco" Opažam, da se je spet s pisci poigral škrat, ki reže stavke. Takle, nepopoln stavek je mogoče razumeti, da lahko letalo pade v turbulence ob vsaki okvari računalnika. Logično pa je, da se to lahko zgodi le v primeru, da je v času okvare v bližini turbulenca, in se letalo, sicer zaradi okvare, usmeri prav v njo, čeprav bi se ji sicer izognilo. "Letalo je najverjetneje naletelo na hujšo turbulenco, ki je začela premetavati letalo in pri tem povzročila zmedo v sistemu letala, kar je vodilo v odpoved delovanja računalniškega avtopilota." No, to je to, o čemer sem govoril zgoraj, pa tole je veliko bolj verjetno kot tisto zgoraj. Še vedno omenjajo samo avtopilota, ki pa ne predstavlja nobenega rizika, če ni aktiven, nič pa o drugih računalmiških sistemih. Se pravi, po tem, da ni nič posebnega ta projekt, da je pilot ročno spravil letalo na tla, in koliko pilotov je že pred njim to napravilo. Kaže, da smo spet naleteli na primer, napihnjene, z superlativi opisane zgodbe, odnosno nesreče. Kanadčani so tega očitno nalezli od Američanov. "Več potnikov je popadalo iz sedežev in dobesedno letelo po notranjosti letala." To mora biti sila neprijetna izkušnja. Ali jih je pilot prepozno obvestil , je šlo vse skupaj prehitro, ali pa so potniki prepočasi reagirali. Kdo ve, dejstvo je, da je obveščanje potnikov o nevarnosti, potem ko so vsi skupaj že do vratu v njej, in pričakovati, da bodo potniki razumno in hitro reagirali, je prej ko ne banalno, čeprav je vsaka priložnost dobrodošla. Potniki so že polni strahu, panike in celo histerije, čeprav upam redki, česar pa večina ne obvlada, sledijo banalne nerazumne napake (v nekatetrih dokumentarcih jih jasno pokažejo, s posedicami vred) posledice pa so potem jasne, hude pškodbe ali celo smrt. Izgovore in opravičila, po tem in za to, pa itak poznamo. Navsezadnje tudi (strežno) osebje ni sposobno vsega, kar se od njih (morda preveč) pričakuje. "Tudi Nisha Gill, ki je potovala s svojo 2-letno hčerko Riyo, je kmalu ugotovila, da gre za več kot turbulenco. "Pomislila sem, da je z nami konec, da so to naši zadnji trenutki. Bilo je strašno." Tudi med potniki se najdejo ljudje, z višjo stopnjo znanja in razumevanja dogodkov in dogajanja. Ne razumem pa, v bistvu, zakaj ljudje ob nesrečah vedno, večina še vedno, pomislijo na najslabše, na najslabši možni izhod, čeprav iz ezoterična oz. duhovnega vidika to ni, na telesno smrt, posledično zapadejo neukrotljivemu pretiranemu strahu, paniki, in nenazdnje histeriji. Kako lahko taki ljudje sploh pričakujejo boljši izhod, celo pomoč (vsaj dokler se ne umurijo, razen če se drugi ne posežejo po kemiji, da jih umirijo), kako lahko, so sposobni pol ustrezno ukrepati, in pomagati sebi, svojim bližnjim (otrokom), in sočloveku, če se že vnaprej, pa če se tega zavedajo ali ne, miselno vdajo v usodo, in smrt. Dejstvo je, da takim, drugi ne morejo pomagati, če sami niso sposobni sodelovati, kolikor tolikor razumno, saj drugi zaradi nerazumnega vedenja, pač ne bodo tvegali lastnih življenj, pa četudi bil to zanje plus pri karmi. Se je potem še čuditi rezultatom. Zanimivo pri tem pa je, da je takšno vedenje omejeno predvsem na odrasle, pri otrocih tega ne opazimo, saj niso obremenjeni z vsem tistim, s čimer so odrasli, ker teh bremen, ki bi bila povod ali sopovod za takšno vedenje, ne poznajo, še ne poznajo. Izrazi panike in histerije so pri otrocih nekaj povsem drugega, vsaj kar se razlogov zanje tiče, vsaj tako menim jaz. Skratka, še en
neznan13@gmail.com
11. 01. 2008 12.17
lexluthor, ko ti peleš avto v katerem so še 4 ljudje in te recimo zanese, misliš samo na svojo rit? meni prej pride na misel moja odgovornost do drugih...
shemish
11. 01. 2008 12.13
Gre za letalo vrste Airbus. Sodeč po slikah gre za A320-200.
stonedking@email.si
11. 01. 2008 11.54
Sej so bli vsi v isti riti